Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,58 Ft
Euró
392,56 Ft
Font
458,32 Ft
Bitcoin
63,272 $
Fotó: Unsplash

Nem egy bullshit-generátor fogja elhozni a világvégét

Szerző: Bense Róbert

A mesterséges intelligenciát hajlamosak vagyunk átültetni a sci-fi világába, pedig még nagyon nem tartunk ott.

Bense Róbert

2023. július. 19 - 16:52

Tízből kilenc ember a mesterséges intelligenciát meghallva valamelyik népszerű filmre asszociál. Skynet, humanoidok, az emberiség kiirtására vágyó hideg, racionális gépek, amik felfedezik, hogy léteznek, és rájönnek, hogy minden baj okozója az ember.

Nos, a mesterséges intelligencia még messze nem itt tart, sőt, amit mi például a ChatGPT-ből ismerünk és amihez hozzáférünk, ma még inkább egy betanított chatbotnak tűnik, ami bámulatos ugyan, de nem fogja holnap megnyomni a piros gombot.

Mesterséges intelligencia alatt számos vívmányt érthetünk, legyen az tudományos, technológiai, vagy kulturális. Hasznos, kevésbé hasznos oldalait ismerjük, köztük olyanokat is, amire rácsodálkozunk – ilyen az, amikor egy deepfake videó elhiteti velünk, hogy a felvételen Tom Cruise szerepel, vagy egy Michael Jackson dalban Freddie Mercury hangját halljuk.

De vissza a ChatGPT-hez, ami bár első ránézésre bámulatos, valójában egy nagyon ügyesen becsomagolt bullshit-generátor. Most még. Újságíró lévén azonnal elkapott a kíváncsiság, hogy vajon képes-e helyettesíteni, és kezdhetek másik hivatást keresni, vagy egyelőre még megnyugodhatok?

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy erre egyértelmű választ tudok adni, hosszabb távon semmiképp. Azonban a ChatGPT bármennyire is ügyesen próbálkozik, érződik rajta, hogy nem emberi. Valami hiányzik belőle, amit idővel fel lehet ismerni még laikus szemmel is.

Akik szeretnének vele megíratni egy szakdolgozatot, azok nagyot koppannak, ugyanis számos helyen egyszerűen nem pontosak az értesülései, fals információkat tálal. A lexikális tudásában bár bőven vannak fekete foltok, így is erős, olyan, mintha beleöntötték volna a teljes Wikipédiát, ami lassan kezdhet kétségbeesni, ugyanis a gyors tájékozódás a ChatGPT-vel egészen más dimenziókba kezd emelkedni, mint a régimódi Google keresés és Wikipédia-böngészés – arról nem is beszélve, hogy ott is bőven találkozhatunk nem hiteles adatokkal.

Azonban erre alapozni nem lehet, hiszen a ChatGPT egyrészt néhol nagyon sután fogalmaz, másrészt ugyanazokat a furcsa szófordulatokat alkalmazza, akár egy gép, ami még nem tanult eleget az emberi kommunikáció kifinomultságáról. Merthogy így is van. Nem fog egy linkről, egy videóról komplex, összeszedett információkat adni, nem tud elemezni, nincs véleménye, azt ismétli, amit már tud, és vannak olyan mondatai, amiben semmiféle érdemleges információt nem találunk, mintha egy ügyesen mellébeszélő diák próbálná elérni a kettest feleléskor, holott semmit nem tanult (habár azért azt itt megjegyezném, hogy a ChatGPT hármast ért el a matekérettségin).

Ez persze nem azt jelenti, hogy nem fog fejlődni. Magától viszont erre még nem képes. Olyan, mint egy alap beszélgetőprogram, rengeteg felhasználható háttéranyaggal. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ez egy mindenki számára elérhető program. Így nem nehéz elképzelni, mit tudhatnak azok a fejlesztések, amik nem nyilvánosak.

A következő évek, évtizedek kérdése ez lehet, az viszont biztos, hogy a ChatGPT és klónjai ma még nem – vagy legalábbis kevesekkel – hitetik el magukról, hogy emberek, öntudatuk meg pláne nincs, így felesleges felruházni olyan képességekkel, melyektől még nagyon messze vannak. Az már csak az embereken múlik, hogy merre indul el.

(A szerző véleménye nem feltétlen tükrözi a Liner.hu szerkesztőségének az álláspontját.)