Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,02 Ft
Euró
390,49 Ft
Font
456,94 Ft
Bitcoin
57,666 $

Kínai kutatók műanyaggal táplálkozó gombát találtak a tengerben sodródó szeméten

A kutatók által felfedezett tengeri gomba hatékonyan képes lebontani a poliésztert, poliuretánt és a biológiailag lebomló műanyagokat.

Fotó: Seamindyie / Twenty20
Technológia

Czinder Tímea

Szerkesztő

A Szun Csao-min vezette kutatócsapat 2016 óta gyűjt műanyaghulladékot a tengerekből, mígnem a több mint ezerféle minta közül az egyiken plasztikkal táplálkozó gombára akadtak. A vizsgálatok során kiderült, hogy a gomba akár 95 százalékos hatásfokkal képes lebontani a műanyagot, és nem szennyezi a környezetet.

Természetes körülmények között a műanyag 4 hónap alatt zsugorodott össze és hullott töredékekre a gomba hatására, a kutatócsapat azonban laboratóriumi körülmények között felgyorsította a szaporodását, és elérték, hogy a gomba mindössze 2 hét alatt lebontsa a poliésztert, poliuretánt és a biológiailag lebomló műanyagokat. Soron kívül Szigorított a kormány a testnevelés óra alóli felmentéseken

Szun Csao-min elmondta, becslések szerint 80 millió tonna műanyag kerül a világ tengereibe évente, amelyek aztán mikroműanyaggá bomolva bekerülnek a táplálékláncba, ami veszélyt jelent a tengeri ökoszisztémára – számolt be az Origo.

A most felfedezet gomba megoldást jelenthet a problémára, a Hszinhua kínai állami hírügynökség szerint pedig a kutatócsapat már kezdeményezte az eljárás országos szabadalmaztatását.