Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,34 Ft
Euró
389,23 Ft
Font
454,97 Ft
Bitcoin
59,304 $

„Kimagasló színvonalú egyéni felszereléssel ellátott, jól kiképzett hivatásos és tartalékos katonákra van szükség”

Maróth Gáspár államtitkár szerint történelmi szerencse, hogy a konfliktus nem tíz évvel ezelőtt robbant ki a régióban.

Fotó: Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelõs kormánybiztos a magyar kézifegyvergyártás továbbfejlesztése érdekében kötött együttmûködési megállapodás aláírásán Budapesten 2022. január 11-én. MTI/Kovács Tamás
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

A Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek adott interjút, amelyben arról beszélt, csak akkor garantálható Magyarország biztonsága, ha komoly nemzeti haderővel rendelkezik.

Maróth Gáspár szerint a kirobbanó orosz-ukrán háború semmiben és mindenben” változtatta meg a honvédelmi és haderőfejlesztési programot; semmiben, hiszen a program „konfliktusoktól és szituációktól függetlenül nagyon erőteljes katona szakmai alapokon nyugodott, másrészt intenzív kutatásfejlesztési időszak indult el a fejlett államok hadiiparában, amelyek már most láthatóan új hadműveleti doktrínákat eredményeznek. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

Az államtitkár szerint láthatólag professzionálissá érett a „befolyásolási műveletek” szerepe, a nemzetközi kommunikáció és hisztériakeltés is a háború körül, amelynek köszönhetően az egyszerű hírfogyasztók lassan elvesztik a fonalat, vajon ki kivel háborúzik most Ukrajnában.

„Összességében elmondhatjuk, hogy a jelenleg zajló orosz–ukrán konfliktus komolysága, a különböző hadszínterek, haderőnemek, a nemzetközi kommunikációs, diplomáciai erőtér, valamint gazdasági kérdések egyformán fajsúlyosan esnek latba. Ez csak azt az állításunkat erősíti meg, amit a magyar kormány 2016 óta hangsúlyoz, hogy a magyarok védelme és biztonsága össznemzeti ügy, és abból mindenkinek felelőssége kivennie a részét”

– mondta Maróth Gáspár.

A politikus történelmi szerencsének nevezte, hogy a konfliktus nem tíz évvel korábban robbant ki a régióban, Orbán Viktor ugyanis időben felismerte, hogy „a XXI. század nemzeti túlélésének stratégiai alapköve lesz a szuverén és szövetséges védelem egymással koherens kiépítése”, és 2016-ban elindította haderő-fejlesztési programot.

A szomszédban dúló háború miatt új prioritások is felmerültek a haderőfejlesztésben, bizonyos haditechnikai fejlesztések felülírnak korábbi doktrínákat, így vizsgálják és újrahangolják a csapásmérő és más tüzérségi eszközöket, a páncéltörő fegyverek és vezetésirányítási rendszerek beszerzése körüli programokat, katonaság nélkül azonban a high-tech eszközök mit sem érnek.

„Csak akkor garantálhatjuk Magyarország biztonságát, ha komoly nemzeti haderővel rendelkezünk. (…) Ahogy a honvédelmi miniszter is fogalmazott parlamenti meghallgatásán: kimagasló színvonalú egyéni felszereléssel ellátott, jól kiképzett hivatásos és tartalékos katonákra van szükség.”

A magyar hadiipar az utóbbi időben stratégiai szintet lépett; jelenleg is öt-hat kutatásfejlesztési ipartelepítési projekttel kapcsolatban folynak tárgyalások, az államtitkár pedig bízik benne, egy év múlva már más országokban, illetve más földrészeken található üzemek is szerepelnek majd a magyar hadiipari vállalatok seregszemléjén.

Maróth Gáspár szerint korai lenne megmondani, milyen lehetséges következményekkel jár majd az orosz-ukrán konfliktus, rendkívül nagy mennyiségű fegyver áramlik azonban Ukrajnába, ami hosszú távon fel fogja borítani a régióban a geo- és biztonságpolitikai egyensúlyt. Rámutatott, lassan húsz évvel a délszláv háború után is komoly problémát okoz a régió számára, hogy az akkor felfegyverzett lakosságtól a mai napi sem sikerült visszagyűjteni a kiosztott fegyvereket.