Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,11 Ft
Euró
388,72 Ft
Font
453,82 Ft
Bitcoin
60,594 $

Magyarországon ma már sokkal egyenrangúbb a kapcsolat a beteg és az orvos között

Korábban ez elképzelhetetlen volt, Dr. Lénárd Rita szerint ugyanakkor elkerülhetetlen a megfelelő kommunikáció.

Fotó: unsplash
Orvostudomány

Bense Róbert

Szerkesztő
TÉMÁK

A Magyar Orvosi Kamara korábbi alelnöke a hazipatika.hu-nak adott interjújában többek között arról is beszélt, miként változott az elmúlt évtizedekben a beteg-orvos közötti kommunikáció, és hogyan hat ez a páciensek gyógyulására.

Úgy véli, hogy a felek közötti bizalmi kapcsolat a gyógyulás-gyógyítás alapja, ehhez pedig az is kell, hogy a beteg tudjon és merjen kérdezni az állapotáról, az orvos pedig úgy válaszoljon, hogy a páciens megértse a legfontosabb részleteket.

„Néhány évtizeddel ezelőtt a páciensnek még teljesen másként kellett viselkednie, passzív elszenvedője volt azoknak a beavatkozásoknak, amiket a „nagy fehér varázsló” elrendelt. A kórházi ágyban csendben kellett feküdni, hangoskodni, nevetni nem volt illendő, sőt ilyenkor megjegyezték: ha ilyen jól van, talán nem is beteg” – mondta Dr. Lénárd Rita.

Hozzátette, hogy a 80-as évekig sokszor a daganatos beteg nem is tudott – pontosabban nem tájékoztatták az állapotáról, mégpedig azért, hogy ne vegyék el tőle a reményt. Ez persze azóta változott, mint ahogyan az eszközök is, melyek az orvosok rendelkezésére állnak.

Ez nem azt jelenti, hogy ne lenne szükség a személyes kommunikációra, amire viszont manapság már jóval kevesebb idő jut. Dr. Lénárd Rita azt tanácsolja, hogy a beteg készüljön az orvossal való találkozásra, írja le a kérdéseit, így gördülékenyebbé téve a párbeszédet.