Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,50 Ft
Euró
389,13 Ft
Font
454,93 Ft
Bitcoin
59,740 $

Magyarországon nincs étolajhiány, de az árak magasabbak, mint korábban

Az élelmiszergyártók rugalmasan reagáltak az ellátási gondokra, egyesek teljesen átálltak más növényi vagy akár állati alapanyagra.

Fotó: coffeekai / Twenty20
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő
TÉMÁK

Május elején még olyan hírek kaptak szárnyra, hogy a hazai élelmiszeripari vállalatok arra készülnek, az orosz-ukrán háború miatt hamarosan nem lesz elegendő napraforgóolaj, Vörös Attila, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) elnöke azonban arról beszélt a Világgazdaságnak, talán egy kicsit megnyugodni látszik az étolajpiac.

Bár Németországból, Franciaországból, Olaszországból vagy Angliából rendszeresen érkeznek hírek arról, hogy üresen állnak a boltokban a napraforgóolajat árusító polcok, hazánkban hasonló csak ritkán tapasztalható, és nem rendszerszintű a probléma. Soron kívül Verőfényes napsütésre számíthatunk a hétvégén, helyenként záporok is várhatók

Tóth Tamás, a Syngenta Duna régiójának vetőmag-marketingvezetője arról nyilatkozott, az orosz-ukrán háború nagy átrendeződést okozott a szántóföldi növények termesztésében, de ebből győztesen kerülhet ki a napraforgó, amely mögött hazánkban is egyre jelentősebb kutatói kapacitás áll.

Vörös Attila is hangsúlyozta, Magyarországon nem beszélhetünk általános étolajhiányról, az árak azonban magasabbak, mint korábban.

Az ügyvezető igazgató hozzátette, Ukrajnából is érkezik beszállítás, ez azonban kis mennyiségű, és önmagában nem oldja meg a beszerzési nehézségeket, az idei előrejelzések szerint azonban jó napraforgótermés várható, amennyiben nem számítjuk bele az aszály sújtotta területeket.

Az élelmiszeriparban felhasznált napraforgó-étolajjal kapcsolatban akadnak azért problémák, a gyártók ezért tavasz óta keresik a megoldásokat, hogyan tudják átvészelni az ellátási gondokat; amely termékeknél lehetséges, az aktuális rendelkezésre állás függvényében több recepttel dolgoznak, és ha éppen repce vagy más növényi olaj érhető el stabilan a piacokon, akkor azt használják fel a gyártás során.

Más cégek teljesen átálltak a napraforgóolajról más alternatívákra, akár növényi vagy állati alapanyagra; esetükben a pálmaolaj vagy a sertészsiradék elérhetősége lesz meghatározó rövid távon. A FÉSZ ügyvezetője szerint a gyártók továbbra is igyekeznek előre tervezni, és „a magyar élelmiszerpiac az utóbbi két évben bizonyította, hogy a nem várt helyzetekkel is meg tud birkózni”.