Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,11 Ft
Euró
388,72 Ft
Font
453,82 Ft
Bitcoin
60,594 $

Íme a lélegző párna, ami öleléskor bizonyítottan megnyugtat és csökkenti a szorongást

Sokan éreztük már úgy feszült helyzetben, hogy szükségünk van egy puha tárgy ölelésére – egy új tanulmány szerint ez a tevékenység valóban segít csökkenteni a stressz tüneteit.

Alice Haynes
Orvostudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Bristoli Egyetem kutatócsapata, Alice Haynes professzor vezetésével öt darab, elektronikus műszerekkel kiegészített párna létrehozásával kezdte a kutatást, melynek célja a szorongás csillapításához köthető módszerek kifejlesztése volt.

Részben úgy tervezték, hogy reprodukálják a háziállatok tapintását, illetve az emberekkel való érintkezést: ezek a kis eszközök külön-külön szimulálták a légzés, a dorombolás, a légzés és a dorombolás kombinációja, valamint a szívverés érzését, miközben az ötödik párna szivárványszínű szórt fényt bocsátott ki. Soron kívül Rohamosan romlik az ALS-betegséggel küzdő Karsai Dániel alkotmányjogász állapota

Amikor a módszereket 24 egyetemi hallgatóból álló csoporton tesztelték, a csak lélegző párnát találták a legkellemesebbnek az érintés és a kézbe vétel szempontjából, így a visszajelzések alapján a tudósok egy nagyobb változatot készítettek belőle.

Ez az eszköz puha mikroszálas külső burkolatot, poliészter belsőt és egy légzsákot tartalmazott – ez utóbbi elemet egy tömlőhöz kapcsolt külső szivattyú segítségével ritmikusan felfújták és leeresztették, amelyet a párna használói nem láthattak és nem hallhattak.

A vizsgálat következő fázisában a kutatók 129 másik önkéntesben váltottak ki szorongást, amikor azt mondták nekik, hogy egymás előtt szóban kell megoldaniuk egy sor matematikai feladatot. Az említett matematikai teszt előtt nyolc percig a résztvevők közül 44-en ültek és nem csináltak semmit, 40-en egy meditáción alapuló légzőgyakorlatot hajtottak végre, 45-en pedig a légzőpárnát a mellkasukhoz és a hasukhoz ölelték.

A kérdőívek alapján, amelyekkel az önkéntesek szorongásszintjét mérték fel a teszt kitöltése előtt és után, kiderült, hogy a párnát ölelő és a meditációs csoport lényegesen kevésbé lett ideges, mint az inaktív csoport. Bár a tudósok még mindig próbálják meghatározni, hogy a légzőpárna pontosan hogyan csökkenti a szorongást, Haynesnek már van egy elmélete:

Mindezekből kifolyólag úgy gondoljuk, hogy a szorongás csökkenésének elsődleges oka az volt, hogy a diákok légzésszámát a párna tartása közben lelassították, hogy az megegyezzen a párna légzésszámával, a lassú légzés ugyanis bizonyítottan hatással van az idegrendszerre és csökkenti a stressz, valamint a szorongás tüneteit.”

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja