Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,78 Ft
Euró
389,08 Ft
Font
454,74 Ft
Bitcoin
58,804 $

Tényleg a sátán megtestesülése a fekete macska?

A babonák közül az egyik legrégebbi és legmaradandóbb az, hogy a fekete macskával való találkozás balszerencsét hoz, ezáltal modern halloweeni szimbólumokba is belekerült, amely a kísérteties, de meg nem érdemelt hírnevet adta nekik. De hogyan és honnan ered a fekete macskák és a balszerencse közötti összefüggés?

Fotó: Unsplash/Raquel Pedrotti
Külföld

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Az emberek és a macskák közötti kapcsolat a világ legkorábbi civilizációiig vezethető vissza, leginkább az ókori Egyiptomig, ahol a macskákat isteni szimbólumoknak tekintették. A macskák a görög mitológiában is megjelentek, nevezetesen Hekaté, a mágia, a varázslás, a hold és a boszorkányság istennője, akinek a leírások szerint egy macskája volt a háziállata és a bizalmasa is.

Írásos feljegyzések már a 13. században kapcsolatba hozták a fekete macskákat az okkultizmussal, amikor IX. Gergely pápa 1233. június 13-án „Vox in Rama“ címmel hivatalos egyházi dokumentumot adott ki, amelyben a fekete macskákat a Sátán megtestesülésének nyilvánították. A Sátánnal való korai társításuk mellett a macskák a középkori Európában elválaszthatatlanul összekapcsolódtak a boszorkányokkal is. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

Bár a korai keresztény egyház Európában együtt élt a boszorkányokkal, ahogy az egyház hatalomra került, közvetlen vetélytársukat látták bennük, ezért az elkezdték vadászni, üldözni, kínozni és hatalmas számban megölni őket.

A boszorkányok tisztelték a természetet, ebből kifolyólag az ember és az állat kapcsolatát ördögi dolognak tekintette az egyház. De nem csak a boszorkányok, a macskák és az ördög között koholt összefüggéstől féltek a korai keresztények: mindkettőt fenyegetésnek is tekintették. Ugyanis az akkor álláspont szerint a macskák, akárcsak a boszorkánysággal vádolt nők, hajlamosak egészséges tiszteletlenséget tanúsítani a tekintéllyel szemben. Nem nyájaskodnak, mint a kutyák, még a méltatlanok után sem. Az egyházban sem a független nőket, sem a független állatokat nem tűrték meg.

Egy bizonyos ponton a boszorkányok macskákkal való párosítása a fekete macskákra szűkült, bár nem teljesen világos, hogy ez miért történt. A boszorkányok és különösen a fekete macskák közötti kapcsolat valószínűleg képzeletbeli, de lehetséges, hogy a fekete macskák jobb egérvadászok, mivel éjszaka nem láthatók – írja a history.com

„Végül a fekete macskákat övező félelem és a boszorkánysággal való összefüggésük a puritán gyarmatosítók jóvoltából átjutott az Atlanti-óceánon. Az az elképzelés, hogy a boszorkányok át tudnak változni az ismerősükké, valószínűleg abból alakult ki, hogy a boszorkánysággal vádoltaknak macskáik voltak a háziállataik“

– mondja Daniel Compora, a Toledói Egyetem angol nyelv és irodalom docense. 

Campora szerint a középkorban nem volt ritka, hogy a macskákat megölték, mivel a gonosszal hozták őket összefüggésbe. Egyesek odáig mentek, hogy a macskákat okolták a bubópestis elterjesztéséért, és ezt újabb indokként használták arra, hogy megszabaduljanak tőlük. Rosszul átgondolt tervük azonban visszafelé sült el.

„Az irónia egy különösen bizarr darabja, hogy a macskák megölése elősegítette a pestis terjedését. A rágcsálóállományt megfékező macskák számának csökkenésével a betegség gyorsan terjedt“

– tette hozzá Compora.

„Ezért egy fekete macska, amely keresztezi az utunkat, nagyon is lehet, hogy egy boszorkány küldetését hajtja végre. Ugyanilyen könnyen lehet, hogy az ördög álruhában, és senki sem akarja keresztezni az útját az ördöggel. Ez megmagyarázza, hogy miért tartják rossz ómennek, ha egy fekete macska keresztezi az utunkat“ – mondta Phoebe Millerwhite folklorista és művész.

Ez a felfogás a reneszánszban is folytatódott, amikor is egy fekete macska, amely keresztezi az utunkat, azt jelezhette, hogy egy boszorkány küldte a bizalmasát, hogy ártani akarjon nekünk. A kor sok félős parasztja siethetett a legközelebbi templomba, és fizetett egy papnak, hogy megáldja őket, és megszabadítsa őket a macska által esetleg rájuk mért átoktól. Mivel ez bevételi forrást jelentett az egyház számára, az ilyen félelmeket valószínűleg bátorították is.

„Bastet macskaistennőhöz való hasonlóságuk miatt tisztelték őket az ókori Egyiptomban. Más országokban, például Skóciában és Japánban a jólétet jelképezik. Úgy tűnik, hogy a fekete macskára jóindulatú lényként vagy gonosz természetfeletti erőként tekintenek-e, az teljesen attól függ, hogy ki melyik hagyományt vallja magáénak“

– mondta Campora.