Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,053 $

Két új viharvadász műholdat indított útnak a NASA

Az eszközök képesek óránként átrepülni a hurrikánok (vagy a Csendes-óceánon a tájfunok) felett, szemben a jelenlegi műholdakkal, amelyeknek hat órára van szükségük ahhoz, hogy ezt megtegyék.

Fotó: Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Terra nevű műholdjának közepes felbontású képalkotó spektroradiométere (MODIS) által készített felvétel a Dorian névre keresztelt trópusi viharról Puerto Ricótól keletre 2019. augusztus 27-én. MTI/EPA
Világűr

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és a Rocket Lab együttműködésének köszönhetően hétfőn egy új-zélandi bázisról két új viharvadász műholdat indítottak útnak, amelyek segíthetnek a trópusi ciklonok eddigieknél jóval megbízhatóbb előrejelzésében.

A The Straits Times beszámolója alapján az eszközök képesek óránként átrepülni a hurrikánok (vagy a Csendes-óceánon a tájfunok) felett, szemben a jelenlegi műholdakkal, amelyeknek hat órára van szükségük ahhoz, hogy ezt megtegyék. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

„A kutatók óránként láthatják majd a viharok alakulását. De ettől függetlenül továbbra is kellenek a nagy műholdak, hiszen az eszközök által kinyert minden információra szükségünk van”

– mondta Will McCarty, a NASA egyik szakértője.

Két hét múlva további két műholdat indítanak útnak, hogy csatlakozzanak a már tevékenykedő eszközökhöz, bár eredetileg hat műholddal terveztek, ám az első kettőnek nyoma veszett, amikor az Astra Space űrrakétája röviddel a felszállás után meghibásodott.

A szakértők szerint a globális felmelegedés következtében a trópusi ciklonok többsége erősebb és pusztítóbb hatású ma, mint évtizedekkel ezelőtt, s ezt bizonyítja az Ian hurrikán, amely 2022-ben letarolta Florida jelentős részét, ezzel több tucat ember halálát okozva.