Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,83 Ft
Euró
390,36 Ft
Font
456,90 Ft
Bitcoin
60,669 $

Internetes zaklatásért bírságoltak meg egy férfit Japánban

Hana Kimura pankrátor tavaly önkezével vetett életének, miután rengetegen zaklatták az interneten, ebből is látszik, hogy internetes zaklatás, más néven cyberbullying egyre komolyabb hatással van az emberekre.

Fotó: Flickr/kid-josh
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Terrace House: Tokyo japán valóságshow sztárja állítólag azért lett öngyilkos, mert rengeteg sértő üzenetet kapott az interneten, a japán bíróság pedig 81 dolláros (25 ezer forint) bírságot szabott ki az oszakai férfira, aki több alkalommal is erőszakos üzeneteket címzett Kimurának.

Kifejezetten ritkán látni olyan bíróságokat, ahol foglalkoznak az internetes zaklatással, ám az elhunyt sztár rajongói még ezt az ítéletet is túl enyhének tartják, több fórumon is igen agresszív megnyilvánulással tudatták, hogy nem tartják elegendőnek a kiszabott bírságot, sőt volt aki azt írta: „Mikor fogsz meghalni?” Soron kívül Beismerte a gyógyszergyártó, hogy vérrögöt okozhat a Covid-oltóanyaga

Decemberben a japán média arról számolt be, hogy az oszakai férfit, akár 29 napos börtönbüntetéssel, vagy 90 dollárig terjedő pénzbírsággal sújthatják majd, miután beismerte tettét. A végső döntés szerint a zaklatónak azonban csak a bírságot kell megfizetnie, aki később úgy nyilatkozott, már megbánta tettét, sőt a néhai pankrátor családjának is írt egy bocsánatkérő levelet.

Kyoko Kimura, a sztár édesanyja, aki maga is profi pankrátor, a Terrace House: Tokyo producereit is elvitte a bíróságra, ahol emberi jogi visszaélés miatt emelt hangot. A producerek elismerték ugyan, hogy vannak problémáik a műsor etikáját illetően, és nem fordítottak kellő figyelmet a szereplők jólétére, ennek ellenére a bíróság úgy találta, mindez nem meríti ki az emberi jogok megsértésének fogalmát.

A helyzet sajnos nem egyedi, ugyanis az internetes zaklatás évek óta egyre nagyobb méreteket ölt, legfőképpen pedig a fiatalabb korosztályt érinti, s erre sajnos több példa is volt az elmúlt években: a televíziós műsorok versenyzői, valóságshow-k és tehetségkutatók résztvevői közül az elmúlt években többen is öngyilkosságot követtek el a cyberbullying miatt. Az Engadget azt írja, a Pew Research Foundation szerint az amerikai tizenévesek 59 százaléka számolt be arról, hogy online bántalmazzák vagy zaklatják őket, és 90 százalékuk úgy véli, hogy ez a valódi probléma kifejezetten korosztályukat érinti.

Amennyiben úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a 116-123, vagy a 06 80 820 111-es ingyenes számot, ahol a krízishelyzetben lévőket segítők nyújthatnak támogatást önnek.