Fontos részleteket osztott meg a Marsról a kínai űrügynökség
Korántsem megszokott lépésre szánta el magát a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA), ugyanis az elmúlt napokban bizalmas adatokat szolgáltatott a NASA mérnökeinek.
A SpaceNews riportjából kiderült, hogy nagyjából egy hónappal korábban a NASA elnöke, Steve Jurczyk felkérte a kínai kormányt és a távol-keleti ország űrhivatalát, hogy adják ki a vörös bolygó köré pályára állított űrszondájuk tartózkodási adatait annak érdekében, hogy elkerüljék az amerikai egységgel való ütközést.
Meglepő módon a kínaiak biztosították az amerikaiakat arról, hogy így fognak tenni, és az ígéretük meg is valósult, ezáltal egy ritka, ám annál jelentősebb együttműködésnek lehettünk szemtanúi.
Jurczyk még március 23-án beszélt arról az egyik sajtóeseményen, hogy üdvözölnék, ha a CNSA közölné a NASA-val a Tienven–1 misszió legfontosabb részleteit, ugyanis egyik fél részéről sem lenne szerencsés, ha egymásnak csapódnának az űrszondák.
A kínaiak a NASA-n kívül az ESA-val, az Egyesült Arab Emírségek és az Indiai Űrkutató Központ szakembereivel is felvették a kapcsolatot, így az elkövetkező hónapokban nem kell attól tartani, hogy problémák léphetnek fel a Mars körül keringő űrszerkezetek esetében.
Habár minimális az esélye egy űrbéli balesetnek, mégis jobb kiküszöbölni még ezt az apró veszélyt is, hiszen máskülönben több milliárd dolláros károk keletkezhetnének a drága, tudományos szempontból pótolhatatlan szerkezetekben.
Kína 2020 júliusában indította útjának a Tienven–1 missziót, az űrszonda 2021 februárja óta Mars körüli pályára állt. A két hónapja történt stabilizációt követően más információt nem osztottak meg a CNSA mérnökei, csupán azt, hogy sikeresen végrehajtották a küldetést, így nem tudni, mik a további terveik a masinával.