Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21

AKTUÁLIS

Dollár
353,87 Ft
Euró
384,03 Ft
Font
450,78 Ft
Bitcoin
68,911 $

Az FBI igazgatója riadót fújt, Kína folyamatosan kémkedik

Egy szerdán megtartott eseményen figyelmeztettek, Kína komoly fenyegetést jelent a nyugati országok számára.

...svg content...Christopher Wray, az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda, az FBI igazgatója a kongresszus globális kockázatokat értékelõ meghallgatásán az amerikai törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2021. április 15-én. MTI/EPA/Pool/Tasos Katopodis
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Szerdán amerikai és brit bűnüldöző szervek vezetői találkoztak magánvállalkozások és akadémiai vezetőkkel Londonban, a találkozó célja pedig az volt, hogy felhívják a figyelmet arra a szerintük egyre komolyabb biztonsági és gazdasági fenyegetésre, melyet Kína jelent, közlésük szerint ugyanis az ország szellemi tulajdonuk ellopására és a nyugati országok politikájának befolyásolására törekszik.

Christopher Wray, az FBI igazgatója és Ken McCallum, az MI5 főigazgatója a szerdai találkozó alkalmával a két ügynökség közös munkájának fontosságára hívta fel a figyelmet, melynek célja, hogy meghiúsítsák a kínai kormány által folytatott kémkedést, valamint megoldást találjanak a hackertámadások által jelentett legsúlyosabb kihívásokra is.

Wray figyelmeztetett, a technológia lopásán túl Kína már olyan lépéseket is tesz, melyekkel azt reméli, hogy képes lesz megóvni gazdaságát az esetleges jövőbeli szankcióktól, amennyiben katonai agressziót alkalmazva lerohanja Tajvant. Wray szerint Kína már levonta a tanulságokat az orosz-ukrán háborúból, és pontosan tisztában van azzal, hogy milyen büntetésekre számíthat, ha megkísérli elfoglalni Tajvant.

Kiemelte, az ügynökségek azt látják, hogy Kína folyamatosan keresi a módját annak, hogy miként szigetelheti el gazdaságát az esetleges szankciókkal szemben, s megpróbálja előre enyhíteni a kárt, ha bármi olyat tenne, amivel az egész nemzetközi közösség haragját kivívná – írja a CNN.

Figyelmeztetett, a Yale Egyetem nemrég publikált tanulmányának becslése szerint a nyugati vállalatok eddig 59 milliárd dollárt veszítettek az orosz-ukrán háborúval, s rámutatott, ha Kína lerohanná Tajvant, akkor ugyanezt látnánk, csak épp „sokkal, de sokkal nagyobb léptékben”.

McCallum beszédében rámutatott, ez volt az első alkalom, hogy az FBI és az MI5 vezetői közös és nyilvános eseményt tartottak, s bár a két ügynökség már egy ideje igen szoros kapcsolatban van egymással, nyilvános találkozóra korábban még nem volt példa. Emlékeztetett, már hosszú évek óta látszik a trend, melyben az üzleti élet szereplői és az egyetemek is igyekeznek hozzáférni a kínai piachoz, mindezt annak érdekében, hogy bővíthessék üzleti tevékenységüket, ám ezzel együtt a kockázat is nőtt.

Úgy fogalmazott, a nyugati világban egyre szélesebb körben terjed az a feltételezés, hogy „Kínán belüli növekvő jólét és a Nyugattal való növekvő összeköttetés automatikusan nagyobb politikai szabadságot eredményez, ám bebizonyosodott, hogy ez a feltételezés egyszerűen téves”.

Wray pedig megosztotta a kínai hírszerzési tevékenységgel kapcsolatos közelmúltbeli FBI-vizsgálatok eredményeit, s riasztó tényeket közölt: az FBI olyan embereket is rajtakapott, akik kínai vállalatoknak dolgoztak, s akik az Egyesült Államok vidéki területein próbálták felásni a földeket, hogy genetikailag módosított vetőmagokhoz jussanak. McCallum pedig elárulta, az MI5 jelenleg hétszer annyi, az Egyesült Királyságban folytatott kínai tevékenységgel kapcsolatos vizsgálatot folytat, mint 2018-ban.