Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,32 Ft
Euró
388,43 Ft
Font
451,59 Ft
Bitcoin
61,737 $

Elkaszálták a Finnországban építendő orosz atomerőmű tervét, a Roszatom „rendkívül csalódott”

A finn kézben lévő Fennovoima konzorcium hétfőn bejelentette, az orosz-ukrán háborúban tanúsított orosz agresszió nyomán nem kívánnak együttműködni a Roszatommal a tervezett orosz építésű atomerőmű megépítésében.

Fotó: Twenty20
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Már a háború kezdete óta a levegőben lógott a kérdés, hogy vajon mi lesz a sorsa a Hanhikivi 1 elnevezésű erőműnek, melynek építése kapcsán már évek óta húzódó politikai viták folynak. Ha a projekt megvalósult volna, azzal Finnország brutális mértékben függött volna Oroszországtól, a finn vezetés pedig most úgy határozott, megelőzi ezt.

A Fennovoima bejelentette, felmondta a szerződést a Roszatom leányvállalatával, indoklásuk szerint a „projekt jelentős késedelmei, valamint a projekt megvalósítására való alkalmatlansága miatt”. A közleményben mindössze annyit osztottak meg, hogy a háború jelentősen megnövelte a projekt kapcsán felmerülő kockázatokat, a Roszatom leányvállalata, a RAOS pedig képtelen volt csökkenteni a szóban forgó kockázati elemeket.

A Roszatom is reagált a finn konzorcium döntésére, s közölték „rendkívül csalódottak” miatta, állításuk szerint pedig a döntés anélkül született meg a finn fél részéről, hogy előzetesen részletes konzultációt folytattak volna a Roszatommal. A Roszatom közleményében úgy fogalmazott, a projekt szerintük jól haladt, és jó munkakapcsolatot alakítottak ki a finn féllel, hozzátéve, hogy fenntartják a jogot, hogy „a hatályos törvényekkel és szerződésekkel összhangban megóvják érdekeiket”.

A Fennovoima egyébként egy olyan konzorcium, melyben a finn felek, vagyis az Outokumpu, a Fortum és a SSAB kétharmados többséggel rendelkeznek, a Roszatom leányvállalata, a RAOS Voima pedig a fennmaradó egyharmados üzletrészt birtokolja. A finn kormány még 2014-ben hagyta jóvá, hogy a Roszatom is csatlakozzon a konzorciumhoz, ám a felmérések szerint a finn lakosság többsége nem nézte jó szemmel az oroszokkal való üzletelést, miután 2014 év elején Oroszország annektálta a Krímet.

Az orosz-ukrán háború kezdetével pedig a finn kormány is egyre gyakrabban hangoztatta, hogy az orosz agresszió láttán egyáltalán nem kíván üzletelni az oroszokkal, a finn kormányfő pedig egyszer egyenesen úgy fogalmazott: számára teljes mértékben elképzelhetetlen, hogy kiadja az építési engedélyt Oroszország számára.

A CNN étesülései szerint az erőmű eredetileg mintegy 7,5 milliárd eurós beruházás lett volna, a konzorcium pedig már több mint 600-700 millió eurót tolt bele a projektbe. A konzorcium közlése szerint az erőmű építésének projektje azonnali hatállyal megszűnik, ám egyelőre nem tudni, hogy mi lesz a sorsa a Roszatomnak, melynek részesedése van a Fennovoimában.

Tuchel szerint katasztrofális, amit a bírói stáb tett velük szemben Madridban

A Bayern München edzője nem volt elégedett a vonalbíró és a játékvezető munkájával, aminek hangot is adott az elvesztett Bajnokok Ligája elődöntő után.k