Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,78 Ft
Euró
389,08 Ft
Font
454,74 Ft
Bitcoin
58,804 $

Egyre többször riasztják a mentőket, sokszor feleslegesen

Győrfi Pál elmondása szerint az sem ritka, hogy egy hőemelkedés miatt magukból kikelve követelnek mentőhelikoptert egyes emberek.

Fotó: Facebook/Országos Mentőszolgálat
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője a Világgazdaságnak adott interjújában osztotta meg, ahogy telnek az évek, egyre többször riasztják a mentőket:

„Évről évre egyre többször riasztanak minket, a feladatszámunk folyamatosan növekszik, még ha csak néhány százalékkal is. Tényleg megérne egy tanulmányt, miként lehetséges az, hogy egy kevesebb mint tízmilliós ország lakosságának kilencedét-tizedét minden évben meg kell menteni.” Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

Győrfi azt is elárulta, hogy az évi 1,25 millió esetből nem mindegyik igényel azonnali, életmentő beavatkozást, sőt: mikor egy mentőautó elindul egy címre, akkor még nem tudják, mi vár rájuk a helyszínen. Megjegyezte, a évente több mint 6000 közterületi újraélesztés történik, éppen ezért nem mindegy, mikor ér oda a mentő.

Amikor a riasztások megemelkedett számáról kérdezték, Győrfi úgy fogalmazott, ennek gyökere több tényező együttállásában, például a népegészségügyi problémákban is keresendő: rámutatott, Magyarországon magas a krónikus betegségben szenvedők aránya, akik esetében gyakorta szövődmények is fellépnek.

A másik oknak a demográfiai helyzetet nevezte meg, mondván, amelyik társadalomban magas az idősek aránya, ott többször van szükség mentőre. Úgy vélte, harmadrészt a szociológiai körülmények és az egészségkultúra is okozhatja az egyre emelkedő feladatszámot.

Győrfi Pál a fentiek kapcsán hangsúlyozta:

„A felmérések azt mutatják, hogy – és itt nem kizárólag magyar jelenségről van szó – az emberek nagy része sajnos nem ismeri a teste működését, sokan például előbb észreveszik, ha valami gond van a kocsijukkal, mint saját magukkal. A két végletet egyaránt megtapasztaljuk nap mint nap: előfordul, hogy 37.2-es hőemelkedés miatt ordítva követelik tőlünk a mentőhelikoptert, míg másszor stroke vagy infarktus esetén sem tartják szükségesnek mentőt hívni. A várakozás ilyenkor életveszélyes, mert az illető kicsúszhat abból az időablakból, amikor még lehetne rajta segíteni.”

Ugyanakkor Győrfi megjegyezte, szerencsés a helyzet abból a szempontból, hogy a 112-es hívószám mellett az ÉletMentő App is egyre elterjedtebb, ami a mentősök munkáját is megkönnyíti. Olyannyira, hogy az elmúlt időszakban meg tudták duplázni a sikeres újraélesztések számát, ami véleménye szerint a társadalom bevonásának, a kommunikáció új módszereinek és a Szív City applikációnak is köszönhető, melyet immáron több mint 50 ezer ember használ.