Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,99 Ft
Euró
392,41 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
64,301 $

Egyre több ideiglenes kórház épül Amerikában, mert félő, hogy szükség lesz rájuk

Az elmúlt pár hétben a COVID-19 járvány terjedésének félelmetes sebessége mellett azt a jelenséget is megfigyelhettük, hogy ha valahova beteszi a fertőzés a lábát, akkor milyen rövid idő alatt tudja túlterhelni az adott ország vagy város egészségügyi rendszerét.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Példának okáért már az Egyesült Államokban is olyan gyors a vírus terjedése, hogy az egészségügyi szolgáltatóknak alternatív megoldásokat kell találniuk ahhoz, hogy azt a mennyiségű embert, akiket a fertőzés megtalálhat, megfelelő módon legyenek képesek ellátni, ehhez pedig bőven túl kell terjeszkedniük a szokásos feladataikon.

Az USA-ban New York talán az egyik legkitettebb város a koronavírusnak, ez pedig arra sarkallta a hadsereg mérnökeit, hogy a híres Javits Convention Centert egy 1000 beteg befogadására alkalmas ideiglenes kórházzá alakítsák át. Soron kívül Második világháborús bombát találtak egy német futballstadion közelében

A várostól néhány mérföldnyire a manhattani Bellevue Hospital Center is létrehozta a maga ideiglenes intézményét, hogy felkészüljenek a legrosszabb forgatókönyvre: ha a vírus olyan mértéket és halálozási rátát ölt, akkor tudják hova szállítani az elhunyt betegek holttesteit.

Az ilyen ideiglenes ravatalozókat utoljára a szeptember 11-ei terrortámadások után használták, ám most kénytelen volt Bill de Blasio, New York polgármestere visszahozni ezeket annak a programnak a kereteiben, amivel felkészülnek egy esetleges vészhelyzetre, és a potenciálisan magas halálozási számokra.

Nem csak New York az a város, ahol a járvány hatására ilyen sürgősségi egészségügyi ellátóhelyeket építenek. Massachussettsben a hajléktalanság problémáját kezelvén a Boston Healthcare for the Homeless Program segítségével egy üres parkolót alakítottak át katonai stílusú egészségügyi sátorrá, amely alkalmas a hajléktalanok ellátására és adott esetben elkülönítésére is. Erre azért volt szükség, mert ők sokkal jobban ki vannak téve az utcákon a vírus veszélyének.

„Minden személyre van elég kórházi ágyunk, így meg tudjuk akadályozni, hogy elterjedjen a vírus az utcákon. Sürgősségi ellátást is tudunk biztosítani, valamint el tudjuk különíteni azokat az embereket, akiket szükséges”

nyilatkozta Dr. Josh Barocas a WBUR-nek

Az egész Egyesült Államokban kezdenek megjelenni azok a vészkórházak, amelyek mondhatni „nem szokványos” helyen épülnek, ott van például Washington, ahol azon a környéken, amelynél a legerőszakosabban ütötte fel a fejét a koronavírus, egy futballpályát alakítottak át egy 200 ágyas sátorkórházzá.

Még a különböző sétahajók működtetői is felajánlották, hogy hajóikat ideiglenes kórházként használják, hogy „enyhítsék a növekvő terhet, ami az egészségügyi ellátórendszerre helyeződik a COVID-19 járvány idején”. Ez azért is különleges, mert a turisztikai ipart – amelynek Amerikában kiemelt képviselője a sétahajózás – tépázta meg az egyik legdurvábban a betegség. Egyelőre nincs információ arról, hogy valaki élt volna ezzel a lehetőséggel.

Azonban pénteken az amerikai tengerészet ’Mercy’ nevű hajója megérkezett a Los Angeles-i kikötőkbe, hogy egyfajta „úszó” kórházként szolgáljon, szintén azért, hogy enyhítsék a stresszt, ami a szárazföldi kórházakat éri.

Ahogyan a vírus egyre nagyobb sebességgel terjed, nem az a kérdés, hogy kell-e, hanem az, hogy mikor kell majd a helyi közösségeknek hasonló alternatív helyszínek után nézni, hogy a fertőzötteket valahol el tudják helyezni és megfelelő ellátásban részesíteni.  Az Egyesült Államokban a helyzet az elmúlt egy hétben különösen veszélyessé vált, mivel mindössze néhány nap alatt több mint 100.000 új fertőzöttet regisztráltak.

2023-hoz képest 10 százalékkal csökkent a születések száma Magyarországon

A friss adatok alapján a születések, a halálozások és a házasságkötések száma is csökkent 2024-re.