Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,68 Ft
Euró
385,71 Ft
Font
449,41 Ft
Bitcoin
66,212 $

Tanácsadók: az Egyesült Királyságnak ki kellene lépnie az energiaügyi szerződésből

Az Éghajlatváltozási Bizottság az Energia Charta szerződésből való kilépést javasolja az Egyesült Királyság számára.

...svg content...Fotó: Unsplash/Markus Spiske
Greenbox

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint a brit kormány hivatalos tanácsadói azon az állásponton vannak, hogy az Egyesült Királyságnak ki kellene lépnie az ellentmondásos energiaügyi egyezményből, ezzel pedig szerintük megakadályozhatnák, hogy az késleltesse a létfontosságú éghajlatvédelmi intézkedéseket és hatalmas adófizetői kifizetéseket indítson el a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatoknak.

Az Energia Charta Egyezmény (ECT) egy multilaterális megállapodás, melynek egyik célja az energiaügyi együttműködés fenntartása, valamint a versenyképesség növelése. Az ECT egyben lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy bepereljék a kormányokat a jövőbeli profitjukat csökkentő politikák miatt. Soron kívül Alapításának 100. évfordulója alkalmából különleges 100 forintos érmét bocsát ki az MNB

Az Egyesült Királyság Éghajlatváltozási Bizottsága szerint pedig az országnak ki kellene lépnie az ECT-ből, mert a nemrégiben javasolt reformok „nem mennek elég messzire”. Az Egyesült Királyság és Japán jelenleg azon két nagy gazdaság, melyek még nem kötelezték el magukat a kilépés mellett, azonban olyan országok, mint például Franciaország, Németország, Spanyolország, már közölték, hogy kilépnek.

Mindezt azzal indokolták, hogy a maradás „egyértelműen aláásná” az éghajlatvédelmi célokat. Az ECT-t még az 1990-es években hozták létre, hogy megvédje a volt szovjet országokban működő energiaipari vállalatokat a kormányzati kisajátítástól. A kritikusok szerint azonban a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok „fegyverként” használják az „éghajlatromboló” szerződést.

Az Egyesült Királyság ugyan támogatta az ECT reformjára irányuló közelmúltbeli kísérleteket, a szakértők szerint „egyértelmű, hogy a szerződés foltozgatására tett kísérletek kudarcot vallottak”, hiszen a javasolt reformok valójában még legkevesebb 10 évig védenék az olaj- és gázprojekteket, annak ellenére, hogy ez az időszak létfontosságú az éghajlatváltozásra való áttérés szempontjából.

Orbán Viktor: "Robert Fico kiesett a munkából", "ma egyedül kell küzdenünk a békéért"

A miniszterelnök bejegyzést tett közzé a közösségi médiában a szlovák miniszterelnök elleni merénylet kapcsán.