Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,12 Ft
Euró
387,64 Ft
Font
450,37 Ft
Bitcoin
61,299 $

Drámai felvételeken láthatjuk, miként söpört végig a koronavírus-járvány Brazílián

Kétségkívül kijelenthetjük, hogy Brazíliát érintette legérzékenyebben a világon pusztító pandémia, ugyanis március óta 4,8 millióan kapták el a fertőzést a dél-amerikai országban.

Manaus, 2020. április 24. Közös sírba helyezik az új típusú koronavírus okozta betegségben elhunytak koporsóit a brazíliai Manaus város Nossa Senhora Aparecida temetőjében 2020. április 23-án. Brazíliában 66 348-ra emelkedett a regisztrált koronavírusos fertőzöttek száma, 2934 ember életét veszítette a betegség következtében. MTI/EPA-EFE/Raphael Alves
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kétségkívül kijelenthetjük, hogy Brazíliát érintette legérzékenyebben a világon pusztító pandémia, ugyanis március óta 4,8 millióan kapták el a fertőzést a dél-amerikai országban.

Nem véletlen, hogy Latin-Amerikát nevezték meg az Egészségügyi Világszervezet szakemberei a koronavírus-járvány epicentrumának. A régió legnépesebb országában, Brazíliában mindez idáig összesen 145 ezer COVID-19 betegséggel kapcsolatos elhalálozást regisztráltak, amivel a világranglista második helyén állnak az Egyesült Államok mögött és India előtt. Soron kívül Június első napjára szervez Békemenetet a CÖF–CÖKA

A járványnak kellett némi idő ahhoz, hogy Kínából, Iránból és Olaszországból elérje a strandjairól, a futballról és a favelákról elhíresült Brazíliát. Habár az első eseteket a nagyobb városokban, úgymint Rio de Janeiróban és São Paulóban vették nyilvántartásba, az első hullám erejét leginkább az Amazonas-medencéhez tartozó térségekben érezték meg.

Amazonas állam fővárosában, Manausban főként az őslakosok körében villámgyorsan terjedt a koronavírus, a halottak száma szintén rohamosan emelkedett, ezért arra kényszerült a helyi kormány, hogy önkéntes sírásókat foglalkoztasson annak érdekében, hogy minél több tömegsírt tudjanak kiásni elhelyezvén bennük az áldozatok holttesteit.

Forrás MTIEPAEFEPaulo Whitaker

A hatóságok figyelmeztettek, hogy a koporsók egy idő után hiánycikké válhatnak, ezért a legtöbb ember nem kapta meg azt a tiszteletet, hogy a végső búcsú során legalább egy fából készült halottas ládába tegyék földi maradványaikat, ehelyett műanyag zsákkal elfedve temették el őket.

Az Amazonas régió őslakosait azért érinthette negatívan a pandémia, mivel többségük messze lakik a kórházaktól és az egészségügyi intézményektől, ezért számukra sokkal halálosabbnak bizonyult a járvány.

Forrás MTIEPAEFEPaulo Whitaker

Vanderlecia Ortega dos Santos nővér önként jelentkezett az egyik manausi külvárosi kórházban, hogy segítsen az őserdőkben élő mintegy 700 indián családon – egymaga annyi beteget látott el, hogy azért más országokban komoly kitüntetés járna.

A következő fotókon azt láthatjuk, amint az északi Pará állam egyik temetőjében sorra engedik le a koporsókat a sírásók a gödörbe.

Forrás MTIEPAEFERaphael Alves

A tömegsírok kiásása komoly fizikai és mentális kihívások elé állította a lakosságot, nem beszélve arról, hogy sokszor embertelen körülmények között kellett elvégezniük a munkálatokat a lehető leggyorsabb tempóban, mivel a holttestek irtózatos sebességgel gyülemlettek fel a halottasházakban.

Forrás MTIEPAEFERaphael Alves

Nem tartott sokáig, hogy az amazonasi esetek és a nagyvárosokban előforduló kisebb gócpontok után a nagyobb metropoliszok is megérezzék a járvány valódi erejét. Májusban São Paulo polgármestere felhívta a lakosság figyelmét, hogy a pandémia kitörése miatt összeomolhat a város kórházi ellátórendszere.

A városvezetőnek igaza lett, a klinikák túlterheltté váltak, ezért sokszor iskolák tornatermeit és művelődési központokat alakították át koronavírus-központtá. A képen az látható, ahogyan főleg 50 évnél idősebb betegeket fekszenek az intenzív osztályon, miközben néhányuk még lélegeztetőgépre van kötve.

Forrás MTIEPA EFERaphael Alves

Érdemes megfigyelni, hogy a biztonság érdekében a súlyos tünetekkel küzdő páciensek fölé műanyagból készült sátrakat húztak, amelybe oxigént vezettek be annak érdekében, hogy megfelelő légzést biztosítsanak a betegeknek, egyúttal így megvédhették magukat a fertőzéstől az orvosok és az ápolók.

Forrás MTIEPA EFERaphael Alves

Az idős hölgy is valószínűleg komolyabb szimptómákat produkálhatott, ezért a maximális védelem miatt őt is egy fólia alá helyzeték.

Forrás MTIEPA EFERaphael Alves

Az egyre csak növekvő fertőzöttek száma ellenére semmiféle karantén intézkedéseket nem vezettek be Brazíliában. Az államok kormányzói, valamint a nagyobb városok saját rendeleteket hoztak, ezeket azonban gyakran ellenezték, a tüntetések során összegyűlt tömeg között pedig vígan terjedt tovább a kórokozó.

Forrás MTIEPAEFESebastiao Moreira

Jair Bolsonaro brazil elnök egyenesen emberi alapjogok elleni sérelmekként bélyegezte meg az államok önkényes döntéseit, diktátoroknak nevezve a kormányzókat. Az államfő támogatói többször is kiálltak vezérük véleménye mellett, aminek hangot is adtak a demonstrációkon.

Bolsonaro rendre enyhe influenzának nevezte a koronavírust, amiért a helyi és a nemzetközi szakértők is élesen kritizálták. Elmondása szerint az egész járványhelyzethez köthető hisztériáért, pánikkeltésért és paranoiáért a média a felelős, akik felfújták az egész szituációt, és nagyobb feneket kerítettek neki annál, mint amit valójában érdemelne.

Forrás MTIEPAEFESebastiao Moreira

Az elnök sokszor maszk nélkül vett részt a tüntetéseken, később viszont saját maga és felesége is átesett a betegségen, amit szerencsére mindketten átvészeltek. A fertőzés ellenére nem változtatott álláspontján, továbbra is kiállt meggyőződése mellett, miszerint a gazdaság életben tartása sokkal fontosabb, mint a lezárások által kialakult káosz.

Forrás MTIEPA EFEJoedson Alves

Rio de Janeiro világhíres strandjára, a Copacabanára idén nyáron nem az önfeledt bulizás és a jó hangulat volt a jellemző, sokkal inkább az elkeseredettség, és a gyász. Az alábbi fényképen az egyik fiatalember a gyönyörű homokos tengerpartra kihelyezett keresztek egyikét brazil zászlóval takarta be, emlékezvén a járvány áldozataira.

Forrás MTIEPA EFEAntonio Lacerda

A vörös ballonokkal azon ártatlan életeket szerették volna kihangsúlyozni az akció szervezői, akiket megmenthettek volna azzal, ha időben cselekszenek, és bevezetik a szükséges lezárásokat. Miközben a helyiek siratták az áldozatokat, páran még így is vették a bátorságot, és fotózkodtak egyet a szikrázó napsütésben.

Forrás MTIEPA EFEAntonio Lacerda

A döbbenetes történetek és lesújtó adatok egyaránt félelmetesnek hatnak, azonban van remény, hiszen a nyájimmunitás valamilyen szinten kialakulhatott, ezen felül az AstraZeneca, a Pfizer, a Moderna és a Sinovac is közel állnak ahhoz, hogy egy biztonságos, egyben hatékony vakcinát fejlesszenek ki, amelyet nemcsak Brazíliának, hanem a világ többi országának is leszállíthatnak leghamarabb a jövő év folyamán.