Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,78 Ft
Euró
390,31 Ft
Font
456,30 Ft
Bitcoin
61,327 $

Drágulnak az élelmiszerek az új csomagolóanyag-szabályozás miatt

A költségnövekedést minden szereplő megpróbálja majd áthárítani, amely érezhető drágulást jelent a fogyasztói árakban is.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Agrárszektor írta meg, hogy akár 4%-os drágulást is jelenthet az élelmiszerek piacán az új kiterjesztett gyártói felelősség (EPR – Extended Producer Responsibility) szabályozás bevezetése júliustól. Ez hozzávetőleg 120 milliárd forintos kiadással jár az élelmiszeripar számára, amely az ágazat 2021-es eredményének csaknem 60%-át jelenti.

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer keretében a csomagolóanyagok felhasználóinak egy koncessziós társaságnak, a Mol-csoportba tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nek kell fizetni a felhasznált mennyiség után. Ilyenkor két lehetőség marad: ezt vagy az árakba építik be, vagy az új díj elviszi a nyereségük jelentős részét.

Vörös Attila, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) ügyvezető igazgatója szerint várhatóan a kisebb szereplők, a magyar kkv-szektorba tartozó élelmiszerfeldolgozók lesznek azok, akik nem, vagy csak részben tudják beépíteni átadási áraikba a csomagolóanyag által jelentett költségnövekedést. De valószínűleg egyetlen feldolgozó sincs olyan helyzetben, hogy ekkora terhet le tudjon nyelni.

Hiszen a különféle csomagolóanyagokra nézve háromszoros, néhol tízszeres (de a legtöbb anyag esetében általánosságban öt-hatszoros) a jövőben fizetendő díj az eddigiekhez képest. Pl. a 720 ml-es befőttesüveg eddigi díja (fedővel és címkével) 5 forint volt, de ez júliustól 30 forint lesz, s a széles körben használt műanyag minden típusára júliustól 219 forintos kilónkénti ár érvényes az eddigi 57 forint helyett.

A Portfolio beszámolója szerint a kialakult helyzet, a jelentős költségnövekedés és a bizonytalanságok miatt az ágazat azt is el akarja érni, hogy a tárca halassza el az új rendszer bevezetését, amíg kompromisszumra nem jutnak az iparág és a minisztérium egyeztetései.

Nagy Márton az üzemanyagár-csökkenésről: megértette mindenki, mit szeretne a kormány

A nemzetgazdasági miniszter szerint nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy az üzemanyagárak visszakerüljenek a referenciaszinthez. Egyúttal megfontolandónak tartja, hogy a régiós átlagár helyett csak a szomszédos országokat vegyék alapul.