Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,90 Ft
Euró
389,27 Ft
Font
452,06 Ft
Bitcoin
62,403 $
Hozzátartozók az új koronavírus elõidézte betegség, a Covid-19 miatt elvesztett szeretteik elhamvasztását nézik Karnataka indiai állam székhelye, Bengaluru egyik külvárosi tömeges hamvasztóhelyén 2021. május 12-én. MTI/AP/Aidzsaz Rahi

Az indiai járványhelyzet fellendítette az oxigén és a gyógyszerek feketepiacát

Szerző: Borbély Fanni

Miközben a betegek a kórházi ágyakért, az életmentő gyógyszerekért és az orvosi oxigénért küzdenek, egy virágzó feketepiac fosztja meg pénzüktől a vírussal harcot vívó embereket országszerte.

Borbély Fanni

2021. május. 12 - 19:03

Amikor Anumeha Kumar, aki banki alkalmazottként dolgozik a déli Haidarábád városában, elkapta a koronavírust, és súlyos koronavírusos tünetei miatt kórházba kellett szállítani, a családja kénytelen volt majdnem 43 ezer indiai rúpiát (173 ezer forint) kiadni, hogy a feketepiacon keresztül hozzájusson a remdesivir vírusellenes gyógyszerhez.

„Nem volt más lehetőségünk, mivel nagy szüksége volt rá, és sehol sem volt elérhető. Minden gyógyszertárban azt mondták, hogy elfogyott a készlet, és mindenhol próbálkoztunk” – mondta Pradeep, a testvére a DW-nek. Soron kívül Kiderült, hogy alakul a benzin ára péntektől

A gyógyszer 100 milligrammos fiolájának eredeti ára 1000 és 5400 rúpia (4020-21 700 forint) között van. Indiában a remdesivirt széles körben használják a súlyos tünetekkel küzdő betegek kezelésére.

Indaur városában, Rattanjeet Lal 45 éves taxisofőrnek a múlt héten több mint 10 órán át kellett kocsikáznia, hogy oxigénpalackot keressen a felesége számára, mivel az oxigénszintje rohamos csökkenésnek indult.

„Végül sikerült egy 30 literes oxigénpalackot szereznem majdnem 60 ezer rúpiáért, ami majdnem háromszor annyi, mint amennyibe normális időkben kerül”

– mondta Lal.

Az indiaiak a kénytelenek a feketepiachoz fordulni a létfontosságú ellátmányokért
Kumar és Lal is azon számtalan ember közé tartozik, akiknek országszerte a feketepiachoz kellett fordulniuk annak érdekében, hogy alapvető egészségügyi készítményeket szerezzenek, mivel a második hullám megállíthatatlanul pusztít Indiában.

A kétségbeesett emberek a közösségi médiában könyörögnek ágyakért, oxigénért vagy éppen gyógyszerekért. Ennek fényében a feketepiac virágzik, a kereskedők felhalmozzák a létfontosságú készleteket, és mesterséges hiányt idéznek elő. Ezeket aztán eladják a szerencsétlen embereknek horribilis árakon, és ezzel zsarolják a szegény betegeket.

Fotó MTIEPAIdrísz Mohammed

Ez a fajta világjárványos nyerészkedés azonban csak súlyosbította a betegek szenvedését, és még életek elvesztéséhez is vezetett. „Az emberek kétségbeesett lépéseket tesznek, hogy megpróbálják életben tartani szeretteiket. Egyes esetekben nem bizonyított orvosi kezelésekhez fordulnak, vagy egyébként a feketepiachoz fordulnak a hiánycikknek számító életmentő gyógyszerekért” – mondta Anil Bhan sebész a DW-nek.

Annak ellenére, hogy India a „világ gyógyszertárának” számít, a generikus gyógyszerek legnagyobb gyártója nem tudta kielégíteni az olyan vírusellenes gyógyszerek iránti keresletet, mint a remdesivir és a favipiravir. Mivel az országban a kereslet bőven meghaladja a kínálatot, a rendőrségnek és más nyomozóhatóságoknak is le kellett csapniuk a feketepiaci kereskedőkre.

A fővárosban, Delhiben, ahol az orvosi oxigénből óriási hiány mutatkozik, a rendőrség a múlt héten razziát tartott egy előkelő negyedben lévő épületben, ahol több mint 400 oxigén-koncentrátort foglalt le. „Több embert letartóztattunk az alapvető árucikkekről szóló törvény és a járványos betegségekről szóló törvény szakaszai alapján. A rablás felelősét, aki egy híresség, jelenleg is keressük” – mondta Atul Thakur, egy magas rangú rendőrségi tisztviselő.

Profitszerzés a járvány közepette

Újdelhi, 2021. április 29. Oxigénpalackjukkal érkeznek feltöltésre férfiak Újdelhiben 2021. április 29-én. A koronavírus-járvány miatt Indiában nagy a hiány orvosi oxigénbõl. MTI/EPA/Idrísz Mohammed

A rendőrség már több mint 110 esetet regisztrált és több mint 100 főt tartóztatott le, mert az emberek becsapták őket azzal az ígérettel, hogy létfontosságú gyógyszerekkel és orvosi oxigénnel segítik őket. 52 másik ügyet feketén történő forgalmazás és felhalmozás miatt indítottak a hatóságok.

Még a magán mentőautó-üzemeltetők is túlzott árakat számítanak fel a koronavírusos betegek kórházakba szállításáért, de a magánkórházak sem állnak jól, ugyanis sokan átverték a kiszolgáltatott embereket, és több százezer rúpiát számoltak fel a kétségbeesett családoknak.

„Készpénzt kértek tőlem előre egy ágyért, és végül, amikor édesanyámat egy hét után hazaengedték, a kórház közel 200 ezer rúpiás számlát adott a kezembe, ami túl sok” – mondta a DW-nek Paneer Selvan, egy szerelő Tamil Nadu államból.

„Kifosztják az embereket” – mondja a bíróság

Számos kórház vette semmibe az ármaximumokra vonatkozó szabályokat, többek között az egyéni védőfelszerelés-készletek, az intenzív osztályokon történő kezelés és a kórházi szobák túlszámlázásával, a tisztességtelen gyakorlatok miatt pedig néhány államban a bíróságoknak kellett beavatkozniuk a kórházi árképzés miatt.

Hétfőn a Kerala Legfelsőbb Bíróság aggodalmát fejezte ki, és kimondta, hogy a magánkórházak kifosztják a betegeket.

„Lelkiismeretlen számlázást találtunk, 22 ezer rúpiát a PPE-készletekért. Nézzék meg a számlákat! Láttuk, hogy a szerény rizskását 1300 rúpiáért számlázzák ki. Képzeljük el egy olyan polgár helyzetét, aki 1000 rúpiát keres, és 200-300 ezer rúpiás számlát kap kézhez. Azt látjuk, hogy a fertőzések gyorsan emelkednek. Ez nem elszigetelt eset. Most már bárki elkaphatja a fertőzést. Önök kifosztják az embereket. Gondoljanak bele, most kell beavatkoznunk”

– jegyezte meg a bíróság.

A kizsákmányolás a beteg halála után is folytatódik

Az új koronavírus előidézte betegségben elhunyt elégetésére készül védőfelszerelést viselő hozzátartozója egy újdelhi hamvasztóhelyen 2021. április 29-én. Indiában napról napra több koronavírussal fertőződött beteget vesznek jegyzékbe, a napi új betegek száma itt a legmagasabb a világon. MTI/EPA/Idrísz Mohammed

Mivel számos súlyosan érintett városban túlzsúfoltak a krematóriumok, a jelentések szerint a családoknak magasabb árat kellett fizetniük szeretteik elhamvasztásáért. Hétfőn pedig a koronavírus feltételezett áldozatainak több tucatnyi holttestét mosta partra a víz a Gangesz folyó partján Észak-Indiában.

A helyiek elmondása szerint az utóbbi napokban gyakorivá váltak az ilyen látványosságok, amióta a hatóságok elkezdték a holttesteket a folyóba dobni, miután elfogyott a tűzifa a krematóriumokban, vagy mert a gyászoló családok nem tudták kifizetni a magas hamvasztási díjakat.

„Bizonyos helyeken panaszokat kaptunk, hogy a közterület-felügyelők sok pénzt kérnek egy-egy hamvasztásért. Ennek utánajárunk” – mondta a bihari Buxar körzet egyik önkormányzati tisztviselője.