Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,56 Ft
Euró
393,36 Ft
Font
457,23 Ft
Bitcoin
66,946 $

Vadonatúj mikrorészecskés immunterápiával hatástalaníthatóak a ráksejtek

A Lausanne-i Szövetségi Műszaki Egyetem tudósai olyan gyógyszerrel feltöltött mikrorészecskéket alkottak meg, amelyekből csak akkor távozik a hatóanyag, ha a T-sejtek szó szerint kinyomják belőlük, vagy ha érintkezésbe kerülnek a ráksejtekkel.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Lausanne-i Szövetségi Műszaki Egyetem tudósai olyan gyógyszerrel feltöltött mikrorészecskéket alkottak meg, amelyekből csak akkor távozik a hatóanyag, ha a T-sejtek szó szerint kinyomják belőlük, vagy ha érintkezésbe kerülnek a ráksejtekkel.

A saját immunrendszerünk a leghatékonyabb fegyver a rák elleni harcban, gyakran azonban egyedül képtelen felvenni a kesztyűt az agresszív tumorokkal szemben, így segítségre szorulhat, amire az immunterápia a legjobb módszer, mely során sokkal erősebb, módosított immunsejteket juttatnak a daganatok közelébe. Soron kívül Helyszíni fotókon a Vácnál történt baleset, teljes útzár az M2-es autóúton

Habár az előzetes kísérletek során ez az eljárás meglehetősen ígéretesnek bizonyult, legnagyobb hátulütője az volt, hogy a kezelés életveszélyes immunválaszt, úgynevezett citokinvihart idézett elő a szervezetből.

A Material Horizons tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból kiderült, hogy a svájci kutatócsapat egy teljesen új módszert dolgozott ki, amelynek lényege, hogy a T-sejtek pusztító hatása csak akkor erősödjön meg, ha a szervezetben rákszövetek találhatóak. Miközben az immunterápiák nagy része biokémiai jelzéseket használ a gyógyszerek kibocsátásara, az új rendszer a fizikai szorítóerő elvén alapul.

A kutatók porózus szilikátokból készült mikrorészecskékkel kezdték meg a vizsgálatokat. A pórusokat rákgyógyszerekkel töltötték fel, majd kettős szálú DNS-ből előállított dugókkal zárták le őket. Az alapötlet szerint amikor a T-sejtek érintkeznek a ráksejtekkel, a daganatos szövetek és a mikrorészecskék összenyomódnak, ezáltal felhasad a DNS-dugó, a gyógyszer pedig bejut a tumorba.

A technikát laboratóriumi körülmények között már letesztelték emberi sejtkultúrában, valamint egereken is. Kimutatták, hogy az ilyen módon felerősített T-sejtek valóban nagyobb effektivitással rendelkeznek a normál immunsejtekhez képest.

A tudósok most a mikrorészecskék nanoméretűvé való zsugorításán dolgoznak, így sokkal biztonságosabbá és hatékonyabbá tehetik a T-sejteket. Ha sikerrel járnak, azzal komoly előrelépést érhetnének el a rákkutatásban és a daganatos elváltozások gyógyításában.