Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Túljutott az első sikeres emberi teszten az agydaganat elleni vakcina

Kutatók sikeresen végrehajtották az első humán kísérleteket azzal a speciális védőoltással, amellyel meg lehet akadályozni az agytumorok további növekedését.

...svg content...Fotó: MTI/Vajda János
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Nature tudományos folyóirat hasábjain megjelent tanulmány alapján a Német Rákkutató Központ (DFKZ) tudósai egy olyan különleges oltóanyagot alkottak meg, amivel serkenteni lehet az agy daganatos szöveteire mért immunválaszt.

Bizonyos, rendkívül agresszív tumorfajták, mint például az úgynevezett diffúz gliómák az egész agyban szétterjedhetnek, ezáltal lényegében képtelenség őket eltávolítani és kezelni, legtöbb esetben kemoterápiára és sugárkezelésre sem reagálnak. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Van azonban egy gyenge pontjuk, ez pedig nem más, mint egy génmutáció. A DNS-ben lévő egyik protein, a neoepitóp az IDH1 enzimben felcserélhető, ami azt jelenti, hogy az immunrendszer betolakodóként észleli a fehérjét, ezáltal eltérő, idegen sejtként érzékeli, így könnyebben támadható irányított gyógyszeres kezeléssel.

2019-ben egerekbe ültetve egy módosított IDH1 szegmenssel már bebizonyították, hogy működhet a módszer, legutóbbi kísérleteik alkalmával azonban embereknél is tesztelték az eljárás hatékonyságát.

A humán tesztek első fázisa során 33 önkéntes, rákos pácienst oltottak be az új szerrel. Életveszélyes mellékhatásokat egyetlen esetben sem figyeltek meg, a beoltottak 93 százaléka panaszmentes volt, így a biztonsággal kapcsolatos aggályok hamar szertefoszlottak.

Ami ennél is fontosabb, hogy a páciensek 84 százaléka három évvel túlélte a glióma diagnózisát, ami ennél a rendkívül agresszív ráktípusnál korántsem megszokott jelenség. Habár a vakcina láthatóan működött, azt egyelőre nem tudták megmondani, pontosan milyen effektivitási mutatóval rendelkezett, ezért a közeljövőben úgynevezett checkpoint inhibítor-immunterápiával próbálkoznak majd, amivel célzottan támadhatják meg a rákos szöveteket.