Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
60,809 $

Fordulópont a háborúban: a tigréi lázadók beleegyeztek az „ellenségeskedések beszüntetésébe”

Az idestova 17 hónapja tartó háború Etiópia északi részén most végre egy nagyon komoly fordulóponthoz ért, miután a tigréi lázadók beleegyeztek, hogy „beszüntetik az ellenségeskedést”.

Etiópiai katonák és civilek az észak-etiópiai Tigré tartományban kirobbant harcok elsõ évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen Addisz-Abebában 2021. november 3-án. A rendezvényen egyperces néma csenddel emlékeztek azokra, akik 2020. november 3-án életüket vesztették, amikor a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) szakadár szervezet katonai bázisokat foglalt el, amire válaszul a kormány katonai offenzívát indított Tigré ellen, és ezzel elhúzódó konfliktus robbant ki. MTI/EPA
Afrika

Borbély Fanni

Szerkesztő

Miután a kormány váratlanul határozatlan idejű humanitárius tűzszünetet hirdetett, a tigréi lázadók péntek reggel eljuttattak egy nyilatkozatot az AFP-hez, melyben közölték, hogy „elkötelezték magukat az ellenségeskedések azonnali hatállyal történő beszüntetése mellett”.

A lépés igen jelentős a 17 hónapja tartó kegyetlen háború közepette, mivel a tigréi lázadók arra sürgették az etióp hatóságokat, hogy szervezzék meg a gyorssegélyek mihamarabbi eljuttatását Tigré tartományba, ahol több százezer ember él mélyszegénységben, s fenyegeti őket az éhezés. Soron kívül Sok napsütésre számíthatunk szombat délelőtt, délután azonban záporokra is van kilátás

A háború 2020 novemberében tört ki, azóta pedig több ezer ember vesztette életét és még ennél is több ember kényszerült otthona elhagyására a folyamatos harcok közepette, mivel a konfliktus Tigréből átterjedt a szomszédos Amhara és Afar régiókra is.

Abij Ahmed etióp miniszterelnök kormánya csütörtökön váratlanul tűzszünetet hirdetett, abban reménykedve, hogy ezzel a lépéssel közelebb kerülnek ahhoz, hogy eljuttathassák a humanitárius segélyeket a háború sújtotta Tigrébe, és egyben megnyithatják az utat a konfliktus megoldása előtt.

A tigréi helyzet rendkívül riasztó, főként azért, mert elképesztő mértékű humanitárius válságot idézett elő, a legtöbb beszámoló szerint pedig tömeges nemi erőszak, és kegyetlen mészárlás jellemzi a konfliktust, ráadásul mindkét fél masszív emberi jogi jogsértéseket követett el a háború során.

Az ENSZ szerint több mint 400 ezer ember kényszerült otthona elhagyására Tigrében, a 6 milliós lakosságú tartományban pedig a lakosok közel 40 százaléka küzd „rendkívüli élelmiszerhiánnyal”, s mivel az üzemanyagból is masszív hiány van, a segélyszervezet munkatársai kénytelenek gyalogosan szállítani a létfontosságú készleteket és gyógyszereket Tigrébe.

(AFP)

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

Kocsis Máté szerint a magyarok nem bíznak Dobrev Kláráékban

Kocsis Máté egy igen éles hangvételű üzenetet fogalmazott meg Dobrev Klára egyik új interjúja kapcsán.