A Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a régió nem gömbölyű, hanem egyes részei helyenként hatalmas, 100 méternél is magasabb deformációkat mutatnak.
A Nemzetközi Földtudományi Unió (IUGS) a világ 200 legfontosabb földtani örökségi helyszíne közé sorolta a Bakony-Balaton-felvidék egykori vulkáni területét.
A 2011-ben felfedezett, apró cirkóniumszemcséket tartalmazó szikladarab még a földköpeny alsóbb rétegeiben mért hőmérsékletekhez képest is jóval forróbbnak bizonyult.
Az elmúlt időszakban a világ egyre több térségében történtek földcsuszamlások, melyek kialakulásának oka mindig a talaj alapvető geológiai struktúrájában keresendő.
Eddig senki sem tudta bebizonyítani, pontosan mi rejtőzhet bolygónk szívében, többek között az is kérdéses, vajon szilárd, folyékony vagy netalán egy új halmazállapotú matéria található benne.
Egy új tanulmány szerint egy láthatatlan földrengés lehetett a forrása annak a világméretű cunaminak, ami az epicentrumától 10 ezer kilométerre is kiterjedt.
A Carnegie és az ETH Zürich kutatói egy gyakori, Föld mélyén található ásvány hővezető képességének vizsgálatával megállapították, hogy a bolygó belseje sokkal gyorsabban hűlhet, mint gondoltuk.
Soha nem látott ásványt találtak geológusok a Föld alsóbb rétegeiben évmilliókon keresztül szunnyadó gyémántkristály belsejében.
Sárkányhoz hasonlító dinoszaurusz csontvázának megkövesedett maradványaira bukkantak Ausztráliában – szakértők szerint mindez bizonyíthatja a misztikus lényekkel kapcsolatos mondákat.
Kutatók minden idők legrégebbi megkövült agymintáját találták meg egy 310 millió éve elpusztult tőfarkú rák fosszilizálódott lenyomatában.
Klímakutatók szerint sokkal nagyobb mennyiségben nyeli el bolygónk a káros szén-dioxidot, mint azt a korábbi számításaikból prognosztizálták.