Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,077 $

310 millió éves megkövesedett agyra bukkantak paleontológusok

Kutatók minden idők legrégebbi megkövült agymintáját találták meg egy 310 millió éve elpusztult tőfarkú rák fosszilizálódott lenyomatában.

Russell Bicknell
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A legtöbb fosszília a triász korból maradt fenn, vagyis nagyjából 230 millió évvel ezelőttről, ennyi idő ugyanis elegendő volt ahhoz, hogy a keményebb porcok és csontok kövületté váljanak.

Ezzel szemben a lágy szövetek sajnos nem maradtak fenn az utókor számára, mivel hamarabb elporladtak, minthogy végbe mehetett volna rajtuk a kövületté válás rendkívül bonyolult és hosszadalmas folyamata. Soron kívül Még mindig keresi a rendőrség az Andrássy úti Louis Vuitton üzletet kirabló elkövetőket

Az úgynevezett Burgess Shale-típusú fosszíliák ezzel szemben képesek megőrizni ezeket a finom szöveteket is, mivel sáros, iszapos körülmények között vas-karbonáttá, vagyis szideritté alakulnak az évmilliók során.

A New England Egyetem kutatói az Eupropps danae tudományos névre keresztelt tőfarkú rákok egyik mintájában bukkantak rá a megőrzött agyszövetekre, amelyekről kiderült, hogy több mint 310 millió éve kaolinit ásvány formájában voltak jelen a Föld mélyén.

Mindez arra utal, hogy valóban olyan mintáról van szó, aminek igazából el kellett volna néhány hónap alatt száradni, ez mégsem történt meg, mivel olyan területen ágyazódott be az iszapba, ahol beindulhatott a kristályosodás bonyolult procedúrája.

Fotó Russell Bicknell

Az agyról készült felvételek teljesen passzolnak a tőfarkú rákok idegrendszerének fő struktúrájával, kivehetőek rajta a különféle nyúlványok és végződések, amelyek megerősítették a paleontológusok feltételezéseit.