Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,64 Ft
Euró
388,88 Ft
Font
452,11 Ft
Bitcoin
62,965 $

Furcsa objektumot fedeztek fel a Tejútrendszerben, ami jeleket bocsát ki magából

A kísérteties tárgy óramű pontosággal pulzál, a számítások szerint pedig nem szabadna elegendő energiával rendelkeznie, hogy ilyen rádióhullámokat keltsen.

Fotó: justingovender / Twenty20
Világűr

Czinder Tímea

Szerkesztő

Ausztrál kutatók különös, forgó objektumot figyeltek meg a Tejútrendszerben, ami semmilyen korábban megfigyelt jelenséghez nem hasonlítható. A felfedezést egy diplomamunkáján dolgozó egyetemi hallgató tette – számolt be az NDTV.

A vizsgálatot vezető Natasa Hurley-Walker asztrofizikus arról beszélt, a megfigyelt tárgy óramű pontossággal, 18,18 percenként pulzál, és míg az univerzumban akadnak más objektumok, amelyekre ez jellemző, ezt a frenvenciát korábban soha nem azonosították.

A kutatók most azon dolgoznak, hogy megértsék, mit találtak, az adatok visszamenőleges elemzése során pedig néhány tényt már sikerült is megállapítaniuk róla. Az objektum körülbelül négyezer fényévre van a Földtől, hihetetlenül fényes és rendkívül erős mágneses mezővel rendelkezik.

„A számítások elvégzése után az derült ki, nem kellene elegendő energiával rendelkezni ahhoz, hogy húsz percenként ilyen rádióhullámokat keltsen”

– mondta Hurley-Walker.

Lehetséges, hogy az objektum egy úgynevezett ultrahosszú periódusú magnetár lehet, amelynek létezését a kutatók régóta feltételezik, de eddig még nem sikerült megfigyelni. Egy másik elmélet szerint egy magába zuhant csillag maradványa, fehér törpe is lehet a most felfedezett jelenség.

Utóbbinak ellentmond, hogy az eddig megfigyelt egyetlen fehér törpe pulzár nem hasonlít az objektumhoz, ami felveti, a csillagászok egészen új dolgot fedeztek fel az égen. Hurley-Walker eleinte azt is számításba vette, a jelet egy idegen létforma küldte, azóta azonban a szakértők megbizonyosodtak róla, természetes jelenségről van szó.

A szakértők most további furcsa objektumokat keresnek az univerzumban, a keresés pedig választ adhat arra, egyszeri, ritka jelenségbe botlottak, vagy valami olyasmibe, ami régóta ott volt az orruk előtt, csak nem vették észre. Az objektummal foglalkozó tanulmány a Nature folyóirat legújabb kiadásában jelent meg.

Dráma Párizsban, a PSG kiesésével döntős a Dortmund a Bajnokok Ligájában

Eldőlt, melyik csapat jutott be elsőként a Bajnokok Ligája döntőjébe a PSG és a Dortmund közül.

Az USA után olasz egyetemekre is átgyűrűztek a palesztin-párti tüntetések

Azt követően, hogy az Egyesült Államokban már hetek óta jelentős palesztin-párti megmozdulások zajlanak a különböző egyetemeken, a jelenség az olaszországi felsőoktatási intézményekre is átterjedt.