Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,45 Ft
Euró
389,16 Ft
Font
454,95 Ft
Bitcoin
59,534 $

Megtalálhatták a tökéletes gyógymódot a neurotikus zavarokkal küzdő páciensek számára

Az ultrahangnak, mint megbízható képalkotó technológiának hosszú története van, ami nem véletlen, hiszen általa megállapíthatják az orvosok és a kutatók, hogy mi történik az emberi testben, nemrégiben pedig egy teljesen új felhasználási módja került középpontba.

Twenty20
Orvostudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy lenyűgöző új tanulmány azt vizsgálta, hogyan lehetne az ultrahangot felhasználni a pszichiátriai rendellenességek kezelésére azáltal, hogy modulálja a majmok agyát a jutalmakat konkrét eseményekkel vagy döntésekkel való összefüggések felállítására.

Ami az ultrahangot és az agy egészségét illeti, a tudósok számos érdekes területen értek el ígéretes eredményeket. 2016-ban például ultrahanggal stimulálták az idegsejteket, és lényegében „újraindították” egy fiatal kómás beteg agyát. Azt is láttuk, hogy a módszer miként hidalja át a vér-agy gátat, illetve segíti olyan gyógyszerek bejuttatását, amelyek eltávolítják az Alzheimer-kórral összefüggő mérgező plakkokat, vagy aktiválják az agy káros anyagokat kiürítő rendszerét.

A Plymouthi Egyetem kutatóinak vezetésével a legújabb fejlesztés ezen a területen a pszichiátriai rendellenességek egy sor közös jellemzőjére, az úgynevezett „hitelfeladásra” összpontosít. Ez arra utal, hogy az agy bizonyos eredményeket helytelenül köt az eseményekhez, például ha valaki jó jegyet kap egy vizsgán, ezt az aznap viselt zokniknak tulajdonítja, nem pedig a tanulással töltött éjszakai óráknak. A szóban forgó agyi működés a drogfüggőt arra késztetheti, hogy a szélesebb körű káros hatások ellenére folytassa a droghasználatot, ezenfelül hozzájárulhat a kényszerbetegségek (OCD) kialakulásához is.

A kutatók a jelenség megértéséhez mágneses rezonanciás képalkotó eljárással elemezték a majmok agyát, a vizsgálatok során kimutatták a laterális prefrontális agyi régió aktivitását. A tudósok ezután alacsony intenzitású transzkraniális ultrahangstimulációval megcélozták a szerv specifikus területét, melynek hatására a majmok bátrabbá váltak a döntéshozatalban.

Rájöttek, hogy megszakadt a jelzés és az árukapcsolás az agy és az eredmény között, ezáltal a majmok döntéshozatalát már nem befolyásolta a különböző választási lehetőségek értéke és a végkimenetel. A tudósok a prefrontális kéreg egy szomszédos részét is célba vették, és azt találták, hogy nem volt hatással az ominózus folyamatra, ami azt mutatja, hogy az agyi moduláció elszigetelhető azokra a területekre, amelyek konkrét kognitív feladatokat közvetítenek.

A vizsgálatok még a korai szakaszban vannak, viszont azáltal, hogy továbbra is feltárják, miként lehet az ultrahangot az agy egyes részeinek különböző folyamatok elérésére használni, a tudósok abban reménykednek, hogy egy nap új terápiás módszereket kínálhatnak a pszichiátriai betegségek kezelésére.

Soron kívül Fontos bejelentést tett Orbán Viktor a magyar üzemanyagárakról

Tarlós István szerint Vitézy Dávid „a mai napig sértődött ember”

Mindemellett „végtelenül tisztességtelennek” tartja a főpolgármester-jelölt kommunikációját.

Videón az AS Roma elődöntős veresége a Bayern Leverkusen ellen

Megvoltak az olaszok lehetőségei, de azokkal nem tudtak élni a Bayer Leverkusen ellen az Európa-liga elődöntőjének első mérkőzésén.