Lehetséges, hogy az orosz és kínai vakcinával oltottak is utazhatnak a vakcinaútlevéllel
Az Európai Unió tagországainak nagykövetei a koronavírus-járvány óta legalább hetente összeülnek, hogy megvitassák a legégetőbb kérdéseket, és a járványügyi intézkedéseket, köztük a vakcinaútlevél használatát, és annak feltételeit a régión belüli utazáshoz.
A Politico hívta fel a figyelmet arra az apróságra, hogy bár a köznyelvben vakcinaútlevélként terjedt el a dokumentum, valójában nem útlevélként funkcionál: nem szabályozza, hogy miként léphetünk be a tagországokba, mindössze annyit szabályoz, hogy az adott tagországban mit tehetünk, és mit nem, illetve, hogy karanténba kell-e vonulnunk a határ átlépése után.
A jelenlegi tervezet szerint minden egyes tagország maga határozhatná meg a beutazásra és az országon belüli tevékenységekre vonatkozó korlátozásokat. A vakcinaútlevél lényege tehát, hogy ha egy adott tagország úgy dönt, hogy saját beoltott állampolgárai mentesülnek a korlátozások alól, akkor ezeket a jogokat biztosítaniuk kell a beutazók számára is.
A kártya funkciója tulajdonképpen annyi, hogy minden országban igazolhatjuk, hogy be vagyunk oltva valamelyik koronavírus elleni oltóanyaggal. A vakcinaútlevéllel kapcsolatos részletek egyelőre nem ismertek, a tervezet alapján azonban feltételezhetjük, hogy az orosz és a kínai vakcinákkal beoltott uniós állampolgároknak is szabad utazást biztosítanak majd az Unión belül.
A vakcinaútlevéllel kapcsolatos jogosítványokra azonban csak akkor fog fény derülni, ha a nagykövetek megállapodnak a részletekben. Az orosz és kínai vakcinával beoltottak esetében kifejezetten fontos lehet az az információ, hogy a vakcinaútlevélen nem lesz feltüntetve, hogy az érintett melik vakcinával lett beoltva, mindössze annyi szerepel majd rajta, hogy oltást kapott-e, vagy korábban igazoltan átesett a fertőzésen.
A kérdés már csak annyi, hogy az Európai Gyógyszerügynökség miként dönt a jövőben az orosz és a kínai vakcina engedélyeztetésről. A kérdés azért is fontos, mert bár a kínaiak egyelőre nem nyújtottak be igényt az engedélyeztetésre vonatkozóan, az oroszok helyzete kicsit más.
A Szputnyik V oltóanyagból ugyanis nem csak Magyarország vásárolt, jelenleg is vita folyik a beszerzéséről Csehországban, Szlovákiában, de Görögország már be is szerzett egy szállítmányt a vakcinából, míg Németország néhány tartománya is ebben gondolkodik. Éppen ezért nagy valószínűséggel a vakcinaútlevél elkészültével a Szputnyik V is engedélyeztetésre kerül majd az Európai Unióban – írja a 24.hu.