Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,681 $

Komoly aggodalomra ad okot az észak-koreai katonai aktivitás

Észak-Korea rakétákat lőtt a tengerbe, Japán védelmi minisztériuma szerint az észak-koreai fegyverek valószínűleg ballisztikus rakéták voltak.

Fotó: KCNA
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Dél-Korea szerint Észak-Korea csütörtökön két azonosítatlan lövedéket lőtt keleti vizeire, ezért úgy tűnik, a rezsim épp megújítja katonai képességeinek bővítésére irányuló kísérleti tevékenységét és nyomást gyakorol a Biden-kormányra, miközben a nukleáris tárgyalások továbbra is egy helyben állnak.

Dél-Korea vezérkari főnöke szerint az amerikai és a dél-koreai katonaság elemzi az indításokat, amelyeket az észak-koreai keleti partvidék egyik területéről hajtottak végre, arról azonban nem volt azonnal szó, hogy a fegyverek ballisztikusak-e, vagy milyen messzire repültek. Soron kívül Még mindig keresi a rendőrség az Andrássy úti Louis Vuitton üzletet kirabló elkövetőket

A japán védelmi minisztérium közölte, hogy az észak-koreai fegyverek valószínűleg ballisztikus rakéták voltak, és nem jutottak el vizeire. Az indítások egy nappal azután történtek, hogy az amerikai és a dél-koreai tisztviselők azt mondták, hogy Észak-Korea hétvégén rövidtávú fegyverekkel, vélhetően cirkálórakétákkal lőtt a nyugati tengerébe.

Észak-Korea nukleáris programjáról folytatott tárgyalások elakadtak Kim Dzsongun Donald Trump volt elnökkel folytatott második csúcstalálkozójának összeomlása után, 2019 februárjában, amikor az amerikaiak elutasították az észak-koreai nagy szankcióenyhítés iránti igényeket, cserébe nukleáris arzenáljuk részleges átadásáért.

Észak-Korea eddig figyelmen kívül hagyta a Biden-kormány elérésére irányuló erőfeszítéseit, mondván, hogy csak akkor kezd bele értelmes tárgyalásokba, ha Washington elhagyja „ellenséges” politikáját. Kim nővére a múlt héten az Egyesült Államokkal szemben a hónap elején lezárult, Dél-Koreával folytatott, kombinált hadgyakorlatokat inváziós próba néven írta le, és figyelmeztette Washingtont, hogy „tartózkodjon a probléma generálásától” ha „nyugodtan akar aludni” a következő négy évben.

Alig néhány órával a csütörtöki indítások után Csung Eui-jong dél-koreai külügyminiszternek találkoznia kellett Szöulban Szergej Lavrov vendég orosz külügyminiszterrel, hogy megbeszéléseket folytasson Észak-Koreáról és más regionális kérdésekről. Dél-Korea elnöki hivatala közölte, hogy a Nemzetbiztonsági Tanács sürgősségi ülést tart az indítások megvitatására.

A dél-koreai védelmi minisztérium közölte, hogy az északi vasárnapi rövid hatótávolságú tesztek voltak az első rakétakilövése 2020 áprilisa óta. Erre Joe Biden elnök is reagált, és újságíróknak azt mondta: „Nincs semmi meglepő abban, amit tettek.” Észak-Korea már korábban is tesztelte az új amerikai közigazgatásokat rakétakilövésekkel és más provokációkkal, amelyek célja az amerikaiak visszatérítése a tárgyalóasztalhoz.

Ahogy arról a Politico is írt, Trump első találkozása Kimmel Szingapúrban történt, 2018-ban azóta pedig Észak-Korea sem hajtott végre nukleáris vagy nagy hatótávolságú rakétakísérleteket, bár az elemzők úgy vélik, hogy mindketten továbbléptek terveiken.

Észak-Korea folytatta a rövid és közepes hatótávolságú rakétakísérleteket a nukleáris és nagy hatótávolságú kísérletek felfüggesztése alatt is, kiterjesztve azon képességét, hogy rakétáival elérjen Dél-Koreába és Japánba, beleértve az ottani amerikai bázisokat is. Miközben Kim legutóbbi beszédeiben megfogadta atomfegyver-programjának megerősítését, a maga módján üdvözölte az új amerikai kormányt azzal, hogy elmondta: kapcsolataik sorsa Washingtonon múlik.

A múlt héten Szöulban tett látogatása során Antony Blinken amerikai külügyminiszter szigorúan bírálta Észak-Korea nukleáris ambícióit és az emberi jogi helyzetet, és arra buzdította Kínát, hogy használja fel „hatalmas befolyását” annak érdekében, hogy lebeszélje Észak-Koreát a nukleáris tevékenységekről.

A NASA vezetője szerint Kína katonai projekteket hajt végre az űrben

A NASA igazgatója szerint jó esély van arra, hogy Kína a civil űrprogramjait katonai műveletek fedezésére használja.