Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,054 $

Felfedezték a Jupiter távoli ikertestvérét

Annak ellenére, hogy a NASA Kepler űrteleszkópja már négy éve nem üzemel, még mindig képes újdonságokra bukkanni.

Pixabay
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai űrügynökség 2018-ban állította le a Kepler űrtávcső működését, asztrofizikusok nemzetközi csapata azonban a szerkezet megfigyelései segítségével felfedeztek egy Jupiterhez hasonló exobolygót, ami nagyjából 17 ezer fényévre található a Földtől – írta a Phys.org portál.

A hivatalosan K2-2016-BLG-0005Lb kódnevű exoplanétát a Kepler által 2016-ban rögzített adatok alapján vették észre. Az űrtávcső egyébként kivalóan teljesítette feladatát, hiszen életciklusa során több mint 2 700 Naprendszeren kívüli bolygót tudtak vele azonosítani. Soron kívül 380-760 év börtönre ítéltek egy gyilkos nővért

A Manchesteri Egyetem doktorandusza, David Specht és kollégai a gravitációs mikrolencsézésnek nevezett jelenségett használta fel a detektáláshoz, amit még Albert Einstein relativitáselmélete prognosztizált, mely szerint a világűrben lévő objektumok közelebbről is láthatóvá és tanulmányozhatóvá válnak, amikor egy háttércsillag fényét egy közelebbi, masszív égitest gravitációja eltorzítja, így elérhető a nagyítás.

Abban a reményben, hogy a távoli csillag elhajlított fényét alkalmazva exobolygót észlelhetnek, a kutatócsoport három hónapon keresztül az égbolt azon régiójára fókuszált, ahol a szóban forgó planéta is elhelyezkedett.

Eltekintve attól, hogy egy olyan műszerrel fedezték fel az exobolygót, ami gyakorlatilag már nem is üzemel, a csapat munkája azért is figyelemre méltó, mert a Keplert eredetileg nem arra tervezték, hogy ilyen távoli objektumokat azonosítson mikrolencsézéses módszerrel.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja