Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,26 Ft
Euró
394,64 Ft
Font
461,03 Ft
Bitcoin
64,655 $

Ígéretes gyógyszert fejlesztettek ki az asztma kezelésére

Egy nemzetközi kutatócsapat olyan fehérjéket fedezett fel a tüdőben, amelyeket aktiválva az asztmában szenvedő páciensek légzési nehézségein jelentős módon enyhíteni lehet.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy nemzetközi kutatócsapat olyan fehérjéket fedezett fel a tüdőben, amelyeket aktiválva az asztmában szenvedő páciensek légzési nehézségein jelentős módon enyhíteni lehet.

Az egereknél végzett kísérletek során rájöttek, hogy nemcsak potenciális asztmagyógyszerként lehetne használni ezt a proteint, hanem a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) ellen szintén hatékonynak bizonyulhat. Soron kívül Nem kizárt, hogy ismételten benzinárstop kerül bevezetésre

A biztató eredményeket a Glasgow-i Egyetem a Sydney-i Tudományegyetem Gyulladásos Betegségek Központjával együttműködve hozták nyilvánosságra. A tudósok alternatív terápiás módszerek után néztek, amelyekkel az asztma és a COPD súlyos formáinak tünetein kívántak enyhíteni – végül egy nem várt mechanizmusra bukkantak, amivel áttörést érhetnek el a gyógyításukban.

A belekben és hasnyálmirigyben található fehérjéről, az úgynevezett 4-es szabad zsírsavreceptorokról (FFA4) korábban kiderült, hogy táplálkozási forrásokból származó zsírral történő aktiválásuk esetén szabályozni lehet velük a szervezet vércukorszintjét. A tanulmány szerzői felfedezésükkel kimutatták, hogy az FFA4 az emberi tüdőkben szintén jelen van, ezáltal új lehetőségek kapuit nyitották meg az orvosok és a kutatók előtt.

Az asztma és a COPD egyaránt a légutak megduzzadásához vezetnek, melynek következtében jellegzetes légzési rendellenességek alakulnak ki a pácienseknél, a tudósok azonban az FFA4 receptor megcélzásával semlegesíthetik ezeket a kellemetlen tüneteket.

A kutatócsapat egy vadonatúj FFA4-et aktiváló gyógyszertípust alkotott meg, amivel az egereken történt tesztekkel bebizonyították, hogy ellazíthatják a légutak közelében lévő izmokat, így nem csupán több levegő áramolhatott be a rágcsálók tüdejébe, hanem ezzel párhuzamosan a légszennyezés, a cigarettafüst és a különböző allergének – mint például a poratkák – által előidézett gyulladások intenzitása is csökkent.

A kutatások még csak a korai szakaszban tartanak, ezért hosszú út áll a tudósok előtt addig, amíg megkezdhetik a humán klinikai teszteléseket, az viszont meglehetősen ígéretes, hogy azonosítani tudtak egy lehetséges molekulát, amivel kezelhetővé válhatnak a szimptómák.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/vegre-megtalaltak-a-gyogymodot-a-masnapossagra/