Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
60,809 $

Újabb ország esett el, katonai puccsot követtek el az elnök ellen: minden részlet egy helyen

A hadsereg puccsot hajtott végre Alpha Condé, Guinea elnöke ellen, akit leváltottak a posztjáról és le is tartóztatták.

Moszkva, 2017. szeptember 28. Alpha Condé guineai államfõ (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök a megbeszélésüket követõ sajtótájékoztatón az orosz elnök vidéki rezidenciáján, a Moszkva melletti Novo-Ogarjovóban 2017. szeptember 28-án. (MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Alekszej Nyikolszkij/pool)
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A katonai puccsot Mamady Doumbouya ezredes vezette, amelynek során a hadsereg megszállta a fővárosban, Conakry-ban található elnöki rezidenciát. A hadsereg azonnal lezárta a légi és szárazföldi határokat, felfüggesztette az alkotmányt és feloszlatta a törvényhozást.

Már az AP hírügynökség az esti órákban beszámolt arról, hogy lövöldözéseket lehet hallani a guineai fővárosban, ami legalább két órán keresztül tarthatott. Conakry automata fegyverek hangjától volt hangos, az utcákon páncélozott járműveken és teherautókon ülő katonák járőröztek. Soron kívül Sok napsütésre számíthatunk szombat délelőtt, délután azonban záporokra is van kilátás

Doumbouya ezredes ezt követően jelentette be egy videóban, hogy a katonaság átvette az irányítást az ország felett. A minisztereket és az intézmények vezetőit arra fogják kérni, hogy hétfőn menjenek megbeszélésre a parlamentbe, aki távol marad, azt a katonai vezetés elleni lázadásnak fogják tekinteni.

A hadsereg hatalomátvételéről szóló videóban az is látható, ahogy Alpha Condét elfogják a katonák és egy autóba teszik be. Az AFP hírügynökség értesülései szerint egyelőre házi őrizetbe helyezték és később döntenek a továbbiakról.

Doumbouya azzal magyarázta egyébként a puccsot, hogy már szükséges és elkerülhetetlen volt a széleskörű korrupció, a mélyszegénység, az intézmények működésképtelensége és Condé hazugságai miatt, aki az ország demokratizálását ígérte a népnek:

„Guineaiak, az országban a társadalmi, politikai és gazdasági helyzet olyan mértékben súlyosnak bizonyult, hogy a katonák úgy döntöttek, saját kezükbe veszik a felelősséget Guinea jövőjéért”

„A személyhez fűződő politizálásnak ezennel vége. Nem fogunk egy emberre innentől politikát bízni, hanem a népet fogjuk felhatalmazni” – fogalmazott az ezredes, aki hozzátette, hogy a 12.7 millió fős nemzet érdekében cselekedett.

Doumbouya először azt kérte a lakosságtól, hogy a saját érdekeikben maradjanak otthon és várják meg a kormány további utasításait, azonban végül úgy döntöttek, hogy kijárási tilalmat vezetnek be a káosz megoldásáig.

A leváltott Alpha Condé egyébként még 1938-ban született Alsó-Guineában, Burkina Fasói szülők gyermekeként. 15 éves korában Franciaországba ment tanulni, támogatói gyakran emlegették munkásságát az országban tartózkodó afrikai diákok érdekeiért.

A 83 éves elnök 2020 októberében nyerte el harmadik ciklusát egy rendkívül vitatott és botrányba fulladó választáson. A guineai alkotmány értelmében ugyanis mindössze két ciklus erejéig lehetett volna elnök, ő mégis elindult egy harmadikért, ami alkotmányellenes volt.

Sokan ezért nem is fogadták el legitim elnöknek Alpha Condét október óta, mivel az alkotmánnyal szemben indult a választásokon, ráadásul még a fizetését is növelte. Maga a szavazás is már vitatott volt, felmerült a választási csalás gyanúja.

A nyugat-afrikai ország katonai puccsát pedig az a Mamady Doumbouya ezredes hajtotta végre, aki a guineai hadsereg különleges egységeinek volt eddig a vezetője. Sok mindent pontosan nem lehet tudni az ezredesről, csak annyit, hogy korábban szolgált a francia idegenlégióban és amerikai kiképzést is kapott.

Guineát egyébként a függetlenné válása óta katonai junták sorozata irányította, Condé elnök volt konkrétan a legelső ember, akit a nép demokratikusan választott meg. Habár Condé sokáig népszerű volt, korábban is nem egy alkalommal felmerült vele kapcsolatban a korrupció gyanúja.

A harmadik ciklus és a korrupció miatt pedig a nép örömmel fogadta a puccsot, a közösségi médiában terjedő videók tanulsága szerint sokan az utcára vonultak, hogy megünnepeljék Condé eltávolítását. Guinea ráadásul úgy tartozik a világ egyik legszegényebb országai közé, hogy egyébként ásványkincsekben gazdag.

Kocsis Máté szerint a magyarok nem bíznak Dobrev Kláráékban

Kocsis Máté egy igen éles hangvételű üzenetet fogalmazott meg Dobrev Klára egyik új interjúja kapcsán.