Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,80 Ft
Euró
390,95 Ft
Font
457,88 Ft
Bitcoin
60,896 $

Gáz- és olajembargóról fogadtak el határozatot az Unióban, a kormány képviselői is megszavazták

A határozat felszólítja az Európai Tanácsot, hogy azonnal állítsák le a földgáz, szén, olaj és nukleáris fűtőanyagok importját Oroszországból.

A paksi atomerõmû, elõtérben a Duna-víz csatorna 2014. február 24-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Európai Parlament a csütörtöki nap folyamán elsöprő többséggel fogadott el egy határozatot, amelyben Ukrajna támogatását erősítik meg, valamint több, jövőbeli szankciót fogalmaznak meg, amely Magyarországot is érinti.

Mint a 444 arról beszámolt, a határozat felszólítja az Európai Tanácsot, hogy azonnal állítsák le a legfontosabb energiahordozók, így a szén, földgáz, olaj és nukleáris fűtőanyagok importját Oroszországból.

A határozatban ráadásul külön kiemelik Magyarország egyik fontos energiaipari beruházásának, a Roszatom által intézett Paks 2-nek az azonnali leállítását, amely gyakran vitákat szült a magyar kormány és az EU, valamint a kormány és az ellenzék között.

A Fidesz-KDNP jelen lévő EP képviselői is megszavazták a határozatot, Gál Kinga uniós képviselő ezt azzal magyarázta, hogy bár vétózni próbálták azt, hogy az energiahordozókra is kiterjedjenek a szankciók, végül elfogadták a határozatot az európai egység érdekében.

Ez csak azért meglepő fejlemény, mert Orbán Viktor és Szijjártó Péter vezetésével a magyar kormány a kezdetektől kezdve azt képviseli, hogy az orosz olajra, földgázra és nukleáris fűtőanyagokra nem terjedhetnek ki a szankciók.

Ennek ellenére az Európai Unió ezt elfogadta, köztük a kormány uniós képviselőivel, így a Fidesz vezetőinek későbbi reakciójából derül majd ki, hogy történt-e a hozzáállásban változás, vagy pontosan mi áll a háttérben.

Az 513 igen, 22 nem, 19 tartózkodás mellett elfogadott határozatban egyébként számos pont szerepel, amely Ukrajna támogatására és Oroszország mélységes elítélésére terjed ki. A határozatban egyrészt felszólítják Oroszországot, hogy azonnal vonuljon ki Ukrajnából.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

A határozat továbbá kiemeli, hogy Oroszország nagyon sok nemzetközi szerződést, egyebek mellett a Budapesti Megállapodást is megsértette. Vlagyimir Putyint személyesen is háborús bűnösnek nevezik és felszólítottak nemzetközi törvényszékeket különböző eljárások megindítására.

Az Európai Unió továbbá deklarálta, támogatják a tagállamokat, akik külön-külön szállítanak fegyvereket Ukrajnába, valamint további közös fegyverbeszerzésről döntöttek, 500 millió eurós értékben. Ezen felül elismerik, hogy Ukrajna az európai értékekért harcol és támogatják a tárgyalások haladását az uniós tagságról.

Felszólították ezen felül Oroszországot, hogy menjen el az atomerőművek közeléből és ne használjon tömegpusztító fegyvereket, valamint további szankciókat követelnek az Európai Tanácstól az orosz gazdaság ellen. Deklarálták továbbá, hogy el kell érni Oroszország kizárását a G20-ból és a WTO-ból is.

A határozat ezen felül felszólítja a tagállamok kormányait, hogy az ENSZ-ben szervezzék meg a békefenntartók küldését az ukrán atomerőművekhez. Ezen felül a szankciók további kiterjesztését és új szankciókat követelnek, például azt, hogy az összes orosz bankot kapcsolják le a SWIFT-ről.

A legradikálisabb szankciós javaslat viszont a gáz, olaj, szén és nukleáris fűtőelemek teljes importtilalmára vonatkozik, valamint arra, hogy az EU szerezzen új forrásokat energiára és nyersanyagokra is. Ezen felül az összes tagállamot felszólították, hogy az orosz együttműködésben épülő atomerőműveket állítsák le. Itt külön kiemelik Paks 2-t, valamint hozzáteszik, hogy a projektet a Roszatom helyett nyugati cégek vegyék át.