Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,94 Ft
Euró
389,36 Ft
Font
455,21 Ft
Bitcoin
59,244 $
Fotó: Unsplash/Fusion Medical Animation

Elkapta a koronavírust, beoltották, majd újra megfertőződött

Szerző: Borbély Fanni

Az alaszkai Kim Akers egyike azon keveseknek, akik a koronavírus elleni oltás után is megfertőződtek a vírussal, ám esete még a többinél is szokatlanabb: elkapta a koronavírust, beoltották ellene, majd újra megfertőződött.

Borbély Fanni

2021. április. 18 - 19:23

Az alaszkai Egészségügyi és Szociális Szolgálat adatai szerint a múlt héten 177 alaszkai számolt be arról, hogy az oltás mindkét adagja után pozitív lett a koronavírus-tesztje, ez pedig arányaiban az oltási ciklust befejező emberek kevesebb mint egy százalékát érinti.

Az egészségügyi részleg szóvivője, Clinton Bennett szerint az Akershez hasonló, úgynevezett „áttöréses” betegek közül csak egy tucatnyian voltak pozitívak egymást követő két alkalommal. A védőoltások nem 100 százalékban hatékonyak a fertőzések megelőzésében, ezért várható, hogy a teljesen beoltott emberek kis százaléka továbbra is elkapja a koronavírust. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

Ezek az áttöréses esetek a pandémia által kiváltott személyes döntések újabb példáját mutatják be, mivel az emberek mérlegelik a fertőzés kockázatát azzal a vággyal szemben, hogy több mint egy év után visszatérjenek a normális életükhöz.

Akers esetében tapasztalata megerősítette elkötelezettségét arra vonatkozóan, hogy továbbra is viseljen maszkot és gyakorolja a társadalmi távolságtartást, amíg az oltási arány el nem éri a szükséges szintet és az új esetek száma csökken.

Washington államban élő nagynénje beoltotta magát, és készen állt arra, hogy a környékén lévő kaszinókat is meglátogassa, ugyanis azt hitte, biztonságban van. „Anyám mesélt róla rólam, és meggondolta magát” – mondta az 50 éves palmeri nő. „Még nem jött el az ideje, hogy visszatérjen a normális életéhez, ugyanis egyelőre nem értük el a nyájimmunitást.”

A fotón Kim Akers látható aki megfertőződött a koronavírussal s miután kigyógyult beoltatta magát ám újra megfertőződött a vírussal ADNEmily Mesner

Az alaszkai 177 „áttöréses” fertőzésben szenvedők közül a héten egy személy kórházi kezelést igényelt, de senki sem halt meg Bennett szerint. Az állami egészségügyi tisztviselők a héten azt mondták, hogy az „áttöréses” esetek többsége tünetmentes. A szakértők jelenleg azt próbálják kitalálni, hogy miért tesztelték az egyes embereket.

Washington államban az egészségügyi tisztviselők a múlt héten 100 „áttöréses” fertőzésről számoltak be február 1-je óta, köztük nyolc ember elég beteg lett ahhoz, hogy kórházba kerüljön. Két halálesetet jelentettek ebben a csoportban, bár a tisztviselők szerint mindkét beteg 80 évesnél idősebb volt, és meglévő egészségügyi problémákkal küzdött.

Michigan államban ezen a héten 246 teljesen beoltott ember kapta el újra a koronavírust január és március között – írja a Detroit Free Press. Legalább 11 kórházba került, három páciens pedig elhunyt.

Több ország, köztük Izrael és az Egyesült Királyság jelentései azt sugallják, hogy az mRNS-alapú koronavírus elleni vakcinák valós hatékonysága nagyon közel áll a korábbi klinikai vizsgálatokban tapasztalt 95 százalékos hatékonysághoz.

„Ha ezt összehasonlítjuk az influenza elleni oltással, melynek hatékonysága inkább 50, 60 százalék, néha még alacsonyabb is, látható a különbség” – mondta Dr. Coleman Cutchins, állami gyógyszerész, a szerdai médiatájékoztatón. „Kilencvenöt százalék, ez egy átkozottul hatékony oltás.”

A hatékonysági ráták azt sugallják, hogy az oltott emberek a be nem oltottak fertőzési arányának 5 százalékában kapják el a koronavírus-fertőzést, feltéve, hogy hasonló immunrendszerrel és viselkedéssel rendelkeznek. Az alaszkai, a michigani és a washingtoni teljesen beoltott emberek körében a koronavírus-fertőzésekről szóló közelmúltbeli esetjelentések nagyjából követik ezeket az arányokat.

<em>A fotón Kim Akers látható aki megfertőződött a koronavírussal s miután kigyógyult beoltatta magát ám újra megfertőződött a vírussal ADNEmily Mesner<em>

Akers először decemberben kapta el a koronavírust, amikor szokatlanul intenzív fejfájást és súlyos megfázásos tüneteket, köztük kínzó izomfájdalmakat tapasztalt. Az oltást március elején kapta, s normál egészségi állapotú emberként arra gondolt, hogy jobb, ha az óvatosság mellett dönt, annak ellenére, hogy már átesett a fertőzésen. Orvosi szakértők szerint az oltások nagyobb védelmet nyújthatnak, mint a fertőzés által generált természetes antitestek.

Akers március 5-én kapta meg az egyadagos Janssen-vakcinát, azonban két héttel az oltást után (mikor már úgy gondolta, abszolút védett a vírussal szemben) egy közös családi kiruccanásra indult családjával a hétvégére. Azonban nem volt felhőtlen a pihenés, hiszen Akers először fáradtságot tapasztalt magán, majd émelygett és jelentkezett egy masszív mellkasi fájdalom is, azonban mivel nem számított rá, hogy újra megfertőződhet, nem is gondolt erre az eshetőségre.

A nő úgy döntött, inkább hazautazik, ám a hazafelé tartó úton irgalmatlan fejfájás kínozta, ekkor jelezte, hogy szeretne egy vizsgálatot, mert nem tudja, hogy mi baja lehet. A nő elmondta, mikor hazaért hirtelen rájött, hogy nagyon ismerős neki ez a típusú fejfájás, ám ekkor már nem érzett sem szagokat, sem ízeket, s ekkor jött az igazi felismerés: újra elkapta a koronavírus-fertőzést.

Az alaszkai tisztviselők alaposan megvizsgálják az „áttöréses” eseteket a genomi szekvenálás révén, hogy lássák, variánsok okozták-e az újrafertőződést. Ezen a héten a közegészségügyi laboratórium a jelentett áttörési esetek mintegy 40 százalékát elemezte, ám csupán mintegy 14 százalékát sikerült sikeresen szekvenálni a variáns típusának meghatározásához, a továbbiak pedig még függőben vannak – írja az ADN.