Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,89 Ft
Euró
395,08 Ft
Font
462,13 Ft
Bitcoin
63,085 $

Az AstraZeneca brit központjánál szerveztek tüntetést, a vakcinák méltányos elosztását követelték

A jelentések szerint a rendőrség tüntetőket tartóztatott le az AstraZeneca brit irodája előtt, ahol az aktivisták követelték, hogy a gyógyszercégek mondjanak le a koronavírus elleni oltóanyagok szabadalmi jogairól, és követelték, hogy az oltásokat egyenlőbben osszák el globális szinten.

Fotó: Twitter
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Global Justice Now által vezetett tüntetések kedd reggel kezdődtek, amikor két ember odaláncolta magát az angol-svéd cég Cambridge városában található központjának bejárati ajtajához.

Mások felmásztak az ajtók feletti tornácra, és egy transzparenst bontottak ki, amelyen ez állt: Soron kívül Terrorelhárítási Központ: a TEK a magyar emberek biztonságát garantálja

„Az emberek vakcinája, nem a profit vakcinája”.

Néhány aktivista dobolt, miközben a rendőrség dulakodott a tüntetőkkel, és két letartóztatást hajtott végre – írja a Guardian riportere. Az AstraZeneca irodája előtt összegyűlt kis tömeg előtt felszólalók között volt Dr. Priyamvada Gopal, a Cambridge-i Egyetem Churchill College posztkoloniális irodalom előadója is.

„A vírus tényleg nevet a kárörömtől” – mondta. „Minél több szabadalmunk van, minél inkább elutasítjuk a know-how megosztását, minél inkább privatizáljuk az orvostudományt, a vírus annál inkább képes elszabadulni”.

„Amit mostanra elértünk, ahogy sokan mondták, az a vakcina apartheid. Ez apartheid, ez osztály-, kaszt- és faji alapon védi az embereket.”

Hétfőn mintegy 450 közegészségügyi szakértő, jótékonysági szervezet, hitszónok és mások nyílt levelet tettek közzé, amelyben Boris Johnson brit miniszterelnököt szólították fel, hogy mondjon le a vakcinák szabadalmairól.

Joe Biden amerikai elnök kormánya a múlt héten közölte, hogy támogatja India és Dél-Afrika azon javaslatait a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO), amelyek az oltóanyagokra és más technológiákra vonatkozó szellemi tulajdonjogokról való lemondásra irányulnak.

Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz – aki korábban már felszólította a nemzeteket, hogy támogassák az ilyen terveket – azt mondta, hogy az amerikai lépés „monumentális pillanatot jelent a koronavírus elleni küzdelemben”.

Kedden a Reuters arról számolt be, hogy a brit kormány szóvivője megerősítette, hogy „tárgyalásokat folytat” az Egyesült Államokkal és más WTO-tagokkal a mentességek ügyében – írja az RT.