Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,75 Ft
Euró
393,54 Ft
Font
458,25 Ft
Bitcoin
64,356 $

A vakcinanacionalizmus komolyan veszélyezteti az egyenlő bánásmódot és a nyájimmunitást

Míg az Egyesült Államok megkezdte amerikaiak millióinak napi szintű oltását, a koronavírus elleni vakcinakészlet globális szinten is kifejezetten szűkös. Szakértők becslései szerint az alacsonyabb erőforrásokkal rendelkező országokban az emberek 80 százaléka nem fog kapni oltást 2021-ben.

Fotó: Unsplash/Steven Cornfield
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A globális oltási arány a legfrissebb adatokkal számolva napi 6,7 millió, mely azt jelenti, ha ilyen tempóban haladnak az oltások, úgy még legalább 4,5 évre lenne szükség ahhoz, hogy a világon mindenki be legyen oltva. A New England Journal of Medicine új cikkében kiemelik, hogy az alapvető orvosi szolgáltatásokat közjavakként kell kezelni, nem pedig piaci áruként. A szakértők pedig az amerikai lakosok és szomszédaik valódi védelme érdekében sürgetik a szövetségi kormányt, hogy erősítse meg a globális oltóanyag-terjesztési erőfeszítéseket.

A COVAX program révén az Egyesült Államok is elkötelezte magát amellett, hogy részt vegyenek a fejlődő országok megsegítésében, és az alacsony, valamint a közepes jövedelmű országok lakosságának 20 százalékát beoltsák az idei év végéig. Mindez azonban messze elmarad a nyájimmunitás eléréséhez szükséges 70-85 százalékos oltottsági aránytól, és a késlekedés jelentősen növeli az új variánsok megjelenésének kockázatát. Soron kívül Végre rájöttek a tudósok, honnan származhat a Föld körül keringő „minihold”

A HIV-járvány tanulságaira támaszkodva, amikor a legtöbb korlátozott erőforrással rendelkező ország nem tudott hozzáférni az életmentő terápiákhoz, a szerzők szerint a kormánynak kellene befektetnie egy olyan a kezdeményezésbe, mely az elnök 2003. évi sürgősségi AIDS-programjára (PEPFAR – President’s Emergency Plan for AIDS Relief) alapozva működhetne, a szakértők pedig máris elnevezték PEPVAR-nak.

A tervet az antiretrovirális terápiák globális terjesztésére alapozták, és egy olyan program, mint a PEPVAR, a már meglévő stratégiákra támaszkodhatna az oltások szállításának a COVAX kötelezettségvállalásain felüli növelésére. A PEPFAR-hoz hasonlóan ez is ösztönözheti a kormányzati és multilaterális szervezetekkel folytatott partnerségeket az oltásokhoz való hozzáférés elősegítése érdekében – írja az EurekAlert.

4-2-re fordított a Manchester United, kikaptak Szoboszlaiék Liverpoolban

A Manchester United és a Liverpool is egy nagyon nehéz estén van túl az angol bajnokságban.