Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,93 Ft
Euró
386,66 Ft
Font
450,74 Ft
Bitcoin
65,407 $

A Pfizer nem csak vakcinát fejleszt a koronavírus ellen

Megkezdték az Egyesült Államokban és Belgiumban az amerikai Pfizer gyógyszergyár által fejlesztett koronavírus elleni tabletta klinikai kísérleteit.

...svg content...A Pfizer logója az amerikai gyógyszergyártó cég New York-i székházán 2020. november 9-én. A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) 2020. december 2-án jóváhagyta a Pfizer és a BioNTech vállalatok által kifejlesztett koronavírus elleni vakcina forgalmazását. Az Egyesült Királyság ezzel a világ elsõ olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus elleni oltóanya alkalmazására. MTI/EPA/Justin Lane
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Mint a brit The Telegraph is arról beszámolt, egyelőre hatvan 18 és 60 év közötti felnőtt bevonásával zajlanak a kísérletek, amelyek célja, hogy a Pfizer egy kifejezetten olyan tablettát alkosson meg, amely megállítja a SARS-CoV-2 vírus sokszorozódását a szervezetben.

A brit miniszterelnök már be is jelentette, hogy kifejezetten erre egy külön munkacsoportot fognak felállítani, ami ilyen szerekbe fektet be a jövőben. Amennyiben a klinikai kísérletek sikeresnek bizonyulnak, még idén a polcokra kerülhet egy olyan gyógyszer, amivel a saját otthonunkban ki tudjuk gyógyítani magunkat a fertőzésből. Soron kívül Hivatalos: Oroszországban folytatja a Ferencváros edzője

A gyógyszer, melyet egyelőre PF-07321332 kódnéven tesztelnek, úgynevezett proteázgátló, vagyis a fehérjebontó enzimek termelődését megakadályozó vírus ellenes készítmény. A szerrel a vírus „gerincét” támadnák meg, és megakadályoznák, hogy az orrunkban, torkunkban vagy tüdőnkben sokszorozódni tudjon.

A proteázgátló technológia nem először kerülne alkalmazásra, többek között a HIV terjedését is ilyen készítményekkel akadályozták meg először világszerte. A Pfizer kutatói most abban reménykednek, hogy hasonló tudományos áttörést sikerül elérniük.

Penny Ward professzor, a King’s College London kutatója, aki a Tamiflu nevű szezonális influenza elleni antivirális készítmény egyik megalkotója úgy fogalmazott, hogy ha már ebben a szakaszban járnak a kísérletek, az mindenképpen optimizmusra ad okot, jelenleg már a fő kérdés az, hogy a gyógyszer mennyire fogja tolerálni az emberi szervezet.

Dafydd Owen, a Pfizer gyógyszerkémiai igazgatója egy magánkonferencián elárulta, hogy a semmiből fejlesztették ki gyakorlatilag a gyógyszert a járvány alatt, 210 kutató részvételével. Júliusban még csak milligrammban mérhető mennyiséget sikerült előállítani, ami már novemberre egy kilogrammra rúgott – mutatva a fejlesztés előkelő ütemét.

Egyelőre annyit tudni, hogy a gyógyszer az állatkísérleteken jól teljesített a biztonságosság tekintetében, és nemcsak a SARS-CoV-2, hanem más koronavírusok ellen is hatékonynak tűnik. A Telegraph szerint most azt próbálják felmérni, hogy az emberi alkalmazás során mekkora adagokat kell adni, valamint mennyire biztonságos a szer.

Miért nincs F-vitamin? Itt a válasz

Többekben is felmerülhetett már, ezek a szerves vegyületek miért pont az ábécé betűiről kapták a nevüket, illetve az is, miért maradt ki látszólag néhány betű a sorból.