A fekete lyukak a galaxisoknál is jóval nagyobbak lehetnek
A szupermasszív fekete lyukak méretei évtizedek óta foglalkoztatták a csillagászokat, most azonban úgy tűnik, hogy a korábban feltételezett nagyságukhoz képest sokkal hatalmasabbakká nőhetnek.
A londoni Queen Mary Egyetem asztronómusa, Bernard Carr szerint a szupermasszív fekete lyukak akár 100 milliárdszoros naptömeggel rendelkezhetnek, és ha elfogadjuk, hogy az úgynevezett SLAB objektumok még náluk is nagyobbak, akkor az átmérőjüknek legalább akkorának kell lennie, mint a bolygórendszernek – írta a Phys.org portál.
A jelenlegi tudományos vizsgálatok alapján a SLAB-ok maximum tömege a világegyetemben tehát akkora, mint amekkora egy átlagos galaxisé. Ezek a kozmikus szörnyek, vagyis az „elképesztően nagy fekete lyukak” (SLAB) a legújabb eredmények szerint limitált tömeggel bírnak.
Annak ellenére, hogy emberi ésszel szinte felfoghatatlan sűrűségűek, még akár egy teljes csillagrendszernél, vagy egy Tejútrendszerhez hasonló galaxisnál is masszívabbak lehetnek.
Carr és kollégái úgy gondolják, hogy a SLAB-ok az intergalaktikus térben jöhettek létre az univerzum korai szakaszaiban, ellentétben a szupermasszív fekete lyukakkal, amelyek a galaxisok formálódása közben alakultak ki a csillaghalmazok központjában.
A formálódásuk módja is magyarázhatja, miért tér el annyira egymástól a két objektum tömege, illetve kiterjedése. Elméletben SLAB-ok létezhetnek, azonban a sötét anyaggal kapcsolatos rejtélyek miatt nem tudni, hogy pontosan a világűr mely pontjain tudnánk rájuk bukkanni.
Carr meg van róla győződve, hogy ha a hipotéziseik bebizonyosodnak, akkor magyarázattal szolgálhatnának arra, milyen égitestek töltik ki az univerzum nagy részét, egyúttal egy lépéssel közelebb kerülhetnének a sötét anyag megértéséhez.