Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rakétaüzemanyag pusztíthatott az orosz történelem egyik legnagyobb ökokatasztrófájában

A kelet-oroszországi Kamcsatka régióban halott tengeri állatok millióit sodorta partra a Csendes-óceán, miután a vízfelszínen pedig furcsa, sárga hab alakult ki.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A kelet-oroszországi Kamcsatka régióban halott tengeri állatok millióit sodorta partra a Csendes-óceán, miután a vízfelszínen pedig furcsa, sárga hab alakult ki.

A vízszennyezésre még múlt hónapon derült fény, amikor helyi szörfösök arról számoltak be, hogy megváltozott a víz színe, továbbá elviselhetetlen bűz terjengett a környéken, valamint saját magukon erős könnyezést tapasztaltak. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

A szemtanúk rengeteg fókát, tintahalat, polipot és kagylót láttak az egyébként gyönyörű fekete homokkal beborított partokon, ami a turisták egyik közkedvelt nyaralóhelye is. A régió kormányzója, Vlagyimir Szolodov hétfőn bejelentette, a Kamcsatka-félsziget környéke valószínűleg kémiai anyagokkal szennyeződhetett be – olvasható a South China Morning Post legutóbbi cikkében.

A hatóságok azonnal végrehajtották a kötelező teszteket, amelyek végén a megengedettnél magasabb fenol- és petróleum-származékokból eredeztethető szennyezettségi szinteket mértek.

Egyelőre mindenki értetlenül áll a helyzet előtt, próbálják megkeresni az okát a katasztrófának, ami Oroszország egyik legnagyobb ökológiai tragédiája lehet. Júniusban történt egy hasonló eset, amikor az arktiszi Szibériában olajszivárgás következtében több ezer tonnányi dízel szivárgott bele a talajba.

Dmitrij Kobilkin környezetvédelmi miniszter elmondása szerint Vlagyimir Putyin parancsba adta, hogy derítsék ki minél hamarabb, mi állhat a történések mögött. Szolodov úgy gondolja, a közelben található két katonai tesztbázis, Radigino és Kozelszkij lehet a felelős a tenger felszínén úszó sárga filmrétegért.

A támaszpontokon jelentős mennyiségű rakétaüzemanyagot tárolnak, ezen kívül augusztusban további fúrásokat végeztek Radiginótól körülbelül 10 kilométerre. Vlagyimir Bukanov szakértő is egyetért Szolodovval, szerinte a Radiginóban tárolt régi üzemanyagok tartályai elrozsdásodhattak, az üzemanyag pedig belefolyhatott az óceánba.

https://liner.hu/csatlakozz-a-liner-hu-szerkesztoi-csapatahoz/?utm_source=Liner&utm_medium=Cikk&utm_campaign=Szerkeszto

A Greenpeace szintén belekezdett a vizsgálatokba, miközben az orosz ügyészség is nyomozást indított ismeretlen tettesek ellen. A Kamcsatka-félsziget népszerű célpontja a turistáknak, főként a változatos élővilága és az aktív vulkáni tevékenységei miatt, az eset után azonban azt ajánlották a látogatóknak, hogy egy ideig maradjanak távol a helyszíntől.