Közös bázist hozhat létre a Holdon Kína és Oroszország
Hivatalossá vált, hogy a kínai és orosz űrügynökség egy saját tervezésű űrbázist létesíthet Földünk hűséges követőjének felszínén.
A két nagyhatalom még idén februárban lengette be, hogy összefognak, és együttes erővel megépítenek egy közös kutatóbázist a Holdon. Habár korábban még azt lehetett hallani, hogy az oroszok inkább kihátrálnának az ötlet mögül, azonban márciusban mégiscsak aláírtak egy memorandumot, amelyben véglegesítették a tervezet részleteit.
A hírt először a Roszkozmosz osztotta meg hivatalos weboldalán, a programot pedig Oroszország történelmének egyik legfontosabb mérföldkövének minősítették, amelynek segítségével ismét átvehetnék a vezetést a NASA-val szemben folytatott űrversenyben.
A Szovjetunió az első űrrepülések alkalmával több ízben is legyőzte az Egyesült Államokat, azonban a Holdra végül nem ők, hanem az amerikaiak jutottak el először, hiába igyekeztek az 50-es és 60-as években megelőzni riválisukat.
Azóta valamelyest lecsendesedett a helyzet, viszont Kína színre lépésével újból felerősödött a kozmikus harc, amit ezúttal saját irányításukba vehetnek, és együttes erővel győzhetik le a konkurenseket.
Most, hogy a kínai CNSA űrügynökség jóvoltából asztronautákat küldtek ki a világűrbe, valamint szondát állítottak Mars körüli pályára, a holdbázis kialakítása és a vörös bolygóra indított emberi missziók lebonyolítása lesz a következő fő céljuk.
Mindeközben orosz részről fel kellene pezsdíteni a tudományos életet, hiszen régóta nem történt jelentős beruházás egy űrprojektbe, bár az új ambíciók könnyen lehet, megváltoztatják a jelenlegi apatikus helyzetet, és Vlagyimir Putyin elnök felismeri benne a lehetőséget.