Lenyűgöző fényképeket osztott meg a kínai űrügynökség a Marsról
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) magas felbontású felvételeket tett közzé a Tienven–1 űrszonda által készített fotósorozatokból, amelyeket a vörös bolygó körül keringve lőttek a Mars felszínéről.
Az űrhivatal két pánkromatikus, vagyis a látható fény összes hullámhosszára érzékeny, magas felbontású fotót töltött fel a világhálóra, melyeken tökéletesen látszanak a Marson található geológiai struktúrák, úgymint az apróbb dűnék, kráterek és hasadékok.
A fényképeket körülbelül 330-350 kilométeres magasságból készítette a Tienven–1 kamerája – adta hírül a South China Morning Post tudományos rovata.
A fekete-fehér felvételeken kívül egy harmadik, teljesen színes fotót is megosztottak az interneten – ezen tisztán kivehető a vörös bolygó északi pólusa 5 ezer kilométeres távlatból. A fénykép segítségével a tudósok megfigyelhetik és tanulmányozhatják, miként alakulnak ki és terjednek szét a por- és homokviharok a Mars felszínén.
A Tienven–1 február 24-én állt Mars körüli pályára, azóta folyamatosan pásztázza kameráival és spektrométereivel az alatta húzódó vörös bolygó felületét. A szondán egy landolóegység is található, mellyel előreláthatólag májusban érhetnek talajt a Marson.
A rover földet érése után a NASA Perseverance egységével együtt már két különböző nemzet űrszondája tartózkodhat egyszerre a vörös bolygón, amire az emberiség története során egyszer sem volt még példa.
A Tienven–1 rovere Percy-től viszonylag távol lesz, ugyanis nem a Jezero-kráter környékén, hanem a déli régióban elhelyezkedő Utopia Planitia síkságon kezdheti meg misszióját. Küldetése során a rover a talaj alsóbb rétegeit vizsgálhatja majd, ahol az előzetes feltételezések szerint vastag vízjég lehet.