Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az USA finoman jelezte Putyinnak, jobb, ha erre igent mond

Az USA finoman jelezte Putyinnak, jobb, ha erre igent mond

Az USA finoman jelezte Putyinnak, jobb, ha erre igent mond
Unsplash/René DeAnda

Az Egyesült Államok a béketárgyalásokból való visszalépéssel fenyegette meg Oroszországot, amennyiben Moszkva nem hajlandó elfogadni a 30 napos tűzszüneti javaslatot, ami egy ideje már asztalon van.

A figyelmeztetés az ENSZ Biztonsági Tanácsában hangzott el, ahol egy amerikai diplomata Oroszország „legjobb esélyének” nevezte az ajánlatot az évek óta tartó fegyveres konfliktus lezárására. A háború több mint két éve tart Ukrajnában, és bár időről időre felmerülnek diplomáciai kísérletek a fegyveres konfliktus lezárására, a tárgyalások eddig rendre elakadtak.

A közelmúltban azonban új lendületet kaptak a béketörekvések, miután Donald Trump amerikai elnök telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz vezetővel. A beszélgetést követően Washington konkrét ajánlatot tett le az asztalra: egy 30 napos szárazföldi, légi és tengeri tűzszünetet, amit azonban az oroszok csak bizonyos feltételekkel hajlandóak elfogadni.

John Kelley, az Egyesült Államok ideiglenes ENSZ-nagykövete volt az, aki a testület ülésén egyértelművé tette, a javasolt fegyverszünet Oroszország számára „a lehető legjobb kimenet” lehet a jelenlegi helyzetben. „Ha Oroszország a rossz döntést hozza meg, és folytatja ezt a katasztrofális háborút, az USA-nak fontolóra kell vennie a tárgyalási erőfeszítésekből való visszalépést” – fogalmazott egyértelműen Kelley.

Moszkvának dönteni kell

Az amerikai diplomata hozzátette, Washington a béke mellett áll, és kész gazdasági csomagról is tárgyalni, amennyiben Moszkva hajlandóságot mutat a fegyvernyugvásra, ami eddig nem történt még. „Nincs katonai megoldás erre a konfliktusra. Az ajánlat, amely most az asztalon van, Oroszország legjobb lehetősége. Putyin elnöknek el kell fogadnia az ajánlatot” – idézte az amerikait a Sky News.

A megállapodás kulcseleme, hogy Oroszország egy úgynevezett „feltételcsomagot” nyújt be, melyben kifejtik, milyen feltételekkel képzeli el a tűzszünetet. Ezt az ígéretet Putyin a Trump-pal folytatott több mint 2 órás telefonbeszélgetés során tette. Kelley szerint azonban nemcsak a benyújtott dokumentum tartalma lesz döntő fontosságú, hanem Moszkva tettei is.

„Azt, hogy Oroszország komolyan gondolja-e a háború befejezését, nemcsak a dokumentum tartalma, hanem mindenekelőtt a tettei fogják megmutatni” – hangsúlyozta, kiemelve, hogy az Ukrajna elleni legutóbbi orosz támadások nem utalnak békés szándékra.

Nem ez az első eset, hogy az ukrajnai háború diplomáciai megoldása előtérbe kerül, majd gyorsan el is tűnik. Az elmúlt évben több, harmadik fél által kezdeményezett tűzszüneti javaslat is napvilágot látott, köztük Kína és Törökország közvetítési próbálkozásai. Mindeddig azonban egyik sem vezetett tartós eredményre, leszámítva a fogolycseréket. Az amerikai ajánlat különösen fontos lehet abból a szempontból, hogy a tárgyalásokban egyre inkább szerepet vállal Trump, aki a visszatérésével újra meghatározó szereplővé válhat a nemzetközi diplomáciában.