Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,66 Ft
Euró
393,92 Ft
Font
460,41 Ft
Bitcoin
70,862 $

Ultraforró exobolygót találtak, ahol a szilárd vas gőzzé válik

Az ESA Cheops (Characterising Exoplanet Satellite) műholdjával a valaha volt egyik legforróbb és legextrémebb körülményekkel rendelkező exoplanétát fedezték fel.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ESA Cheops (Characterising Exoplanet Satellite) műholdjával a valaha volt egyik legforróbb és legextrémebb körülményekkel rendelkező exoplanétát fedezték fel.

A Földtől 322 fényévre a Mérleg csillagképben található WASP-189 b kódnévvel ellátott ultraforró Jupiter-szerű gázóriás felszíne olyan forró, hogy felforr rajta az összes vas, így lényegében vasgőzből áll az atmoszférája nagy része – olvasható az Astronomy and Astrophysics tudományos portálon közzétett publikációban. Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

A NASA legfrissebb közleményéből megtudhattuk, hogy mindez idáig több mint 4 ezer exobolygót találtak és erősítettek meg, miközben rajtuk kívül még több ezer jelölt vár szakértői elbírásra. Az elmúlt évtizedekben folytatott kutatásoknak köszönhetően egyre nagyobb tudással bírunk a Naprendszer csillagrendszereivel és a bennük elhelyezkedő bolygókkal kapcsolatban.

A szóban forgó WASP-189 b-t a Cheops a 2020 januárja óta tartó megfigyelés-sorozat során begyűjtött adatokból azonosították. Elsősorban a központi csillagból származó fénysugarak elhajlását vizsgálták, miközben elhaladt előtte a bolygó, másodsorban pedig nyomon követték az objektum csillag mögötti pontos mozgását.

Ezen két új módszer kombinációjával a tudósok fel tudták vázolni a WASP-189 b méreteit, alakját és keringési tulajdonságait. Kiderült, hogy az exobolygó 1,6-szor nagyobb, mint a Jupiter, és 20-szor közelebb tartózkodik az anyacsillagához, valamint 2,7 földi nap alatt kerüli meg a fénylő központi égitestet.

A csillag egy nagyon fiatal, rendkívül forró, kéken izzó tűzgömb – életkorát nagyjából 730 millió évesre becsülik, 2,4-szer szélesebb a Napnál, és olyan gyorsan pörög, hogy a pólusai belapultak.

A csillag ezen kívül 2 200 Celsius-fokkal melegebb a Napnál, miközben a WASP-189 b felszíni hőmérséklete körülbelül 3 200 Celsius-fok között mozog – összehasonlításképpen a vas forráspontja 2 862 Celsisu-fok, ami azt jelenti, hogy a fém az exobolygón könnyedén gőzzé alakulhat.

A WASP-189 b tengelye is különleges, hiszen majdnem 90 fokos szöget zár be az egyenlítővel, ami azért lehetséges, mert a múltban valószínűleg egy másik bolygóval vagy csillaggal találkozhatott, ezáltal meredeken megváltozott a dőlésszöge.

„A Cheopsnak kulcsfontosságú szerepe van az exobolygók felderítésében. Az objektumok kutatásán kívül sokkal precízebb méréseket tud elvégezni a központi csillagokról is. A Cheopsszal történő vizsgálatok során képesek vagyunk megbecsülni az exobolygók atmoszférájának összetételét, valamint a rajta lévő felhők sűrűségét és tulajdonságait.”

magyarázta Kate Isaak, a Cheops-projekt csillagásza.