Különleges csillagokra bukkantak a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuknál
Egyelőre biztonságos távolságban van a Sagittarius A* nevű szupermasszív fekete lyuktól az a két csillag, amelyek egymás körül keringve köröznek a Tejútrendszer közepénél.
A galaxisok középpontjában egy szupermasszív fekete lyukat találni, és nincs ez másként a Tejútrendszerrel sem. A mi galaxisunkban ez a Sagittarius A*, ami viszonylag nyugodt, és sok csillag található körülötte. Van olyan, ami néhány év alatt képes megkerülni a képződményt, most pedig megtalálták a tudósok az első bináris rendszert a fekete lyuk körül – derül ki a beszámolóból. Kifejtik: a Kölni Egyetem tudósai szerint a D9 kódjelű rendszer a fekete lyukat körülvevő S-csillaghalmaz része – ezek közé azok a csillagok tartoznak, amelyek a legközelebb vannak a Sagittarius A*-hoz.
A tudósok ezeknek az objektumoknak egy sajátos osztályát, az ún. G-objektumokat vizsgálták, amik úgy viselkednek, mint a csillagok, de úgy néznek ki, mint a gáz- és porfelhők. Az adatelemzés során sikerült kimutatni, hogy ez valójában egy kettős csillagot takar. A Nature Communications című tudományos lapban megjelent tanulmány vezető szerzője, Florian Peißker először azt hitte, az elemzés téves, ám a spektroszkópiai vizsgálat egyértelműen kimutatta, hogy a 15 éven át tartó adatrögzítés során egy kettő csillagrendszert sikerült megfigyelni az S-halmazban.
A szakember szerint mindez azt mutatja, hogy a fekete lyukak mégsem annyira pusztítóak, mint azt korábban gondolták – írja a HVG az IFLScience-re hivatkozva. Hozzáteszik: az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Nagyon Nagy Távcsövének (VLT) megfigyelései alapján a csapat úgy becsüli, hogy a két csillag meglehetősen fiatal, körülbelül 2,7 millió éves. Az egyik csillag tömege körülbelül 2,8-szorosa a Napnak, a másik pedig körülbelül 0,73-szorosa. A számítások szerint 372 nap alatt kerülik meg egymást.
A csapat szerint a csillagok kellő távolságra vannak a szupermasszív fekete lyuktól ahhoz, hogy a gravitációja ne vonzza őket magához, ugyanakkor ez változhat. Ami biztosnak tűnik: a szimuláció alapján egymillió éven belül a két csillag a Sagittarius A* gravitációja miatt össze fog olvadni. A kutatók azon a véleményen vannak, hogy a D9 típusú objektumokból jönnek légre a G-objektumok, amelyek körül sok az anyagmaradvány – jegyzik meg a cikkben.
Míg az Európai Űrügynökség korábbi közleményéből az derült ki, hogy egy éppen formálódó galaxist fotózott le a James Webb űrtávcső. Ez az első olyan megfigyelt objektum, amely már az univerzum születése után 600 millió évvel létezett, és a Tejútrendszerhez hasonló tömegű. A csillagászok összesen 10 csillaghalmazt azonosítottak a képen, amelyekben aktív csillagképződés zajlik. További jó hír, hogy a James Webb a jövőben számos ehhez hasonló felfedezést tehet.