A legújabb tanulmány szerint a omikron legalább annyira veszélyes, mint a delta variáns
Még nem teljesen világos, hogy mennyire súlyos a koronavírus legújabb változata.
Az Imperial College London csapata a november 29. és december 11. között Angliában előfordult, PCR-teszttel megerősített összes Covid-esetet elemezte, így ez az egyik legkiterjedtebb vizsgálat, amely azt vizsgálta, hogy az omikron hogyan képes kijátszani a szervezet védekezőképességét.
A tanulmány szerint nincs bizonyíték rá, hogy az omikron-esetek kevésbé lennének súlyosak, mint a delta-esetek, azonban az még nem világos, hogy ez a variáns valójában mennyire súlyos, és hogyan alakítja a kórházba kerülések arányát.
Megállapították, hogy a koronavírus korábbi variánsaiból való felgyógyulás nem garancia arra, hogy nem fertőződhetnek meg újra, de hangsúlyozzák a védőoltás fontosságát, a harmadik adag felvétele után akár 55-60 százalék is lehet a védettség – írja a The Straits Times.
Az eredmények összhangban voltak azzal a kialakulóban lévő képpel, amely szerint a variáns képes kijátszani a korábbi fertőzés vagy oltás okozta védelmet, és gyorsabban terjed, mint a vírus korábbi változatai.
Dél-Afrikában november 25-én jelentették be az omikron felfedezését, ezért Európa már annak ellenére készül az ötödik hullámra, hogy valójában még a delta variáns okozta negyedik sem csengett le.
Egyes kormányok már korlátozásokat vezettek be az új megbetegedések magakadályozás érdekében, valamint azért, hogy időt nyerjenek az emlékeztető oltás beadására és a védekezésre.