Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,47 Ft
Euró
394,36 Ft
Font
459,48 Ft
Bitcoin
64,551 $

Tanulmány: így lehet „szuperimmunitást” szerezni koronavírus ellen

Az Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetem kutatói egy új formulával álltak elő, amely „szuperimmunitást” képes adni a szervezetnek a koronavírus ellen.

Fotó: EPA/Constantin Zinn
Orvostudomány

Nagy Noel

Szerkesztő

A közelmúltban felbukkanó omikron-variánsról egyre biztosabbnak tűnik, hogy képes kikerülni a vakcinák által előidézett mesterséges immunitást, így egy olyan vírustörzsről beszélünk, ami eddig a leginkább ellenáll a vakcináknak.

Az oregoni kutatók szerint azonban semmi probléma: ha teljesen be vagyunk oltva (magyarán három dózissal), valamint ennek tetejében elkapjuk a fertőzést és a szervezetünk azt legyőzi, akkor a lehető legerősebb immunitást szerezzük meg, amit a kutatók „szuperimmunitásnak” hívnak. Soron kívül Mezőgazdasági gépbe szorult egy világháborús gránát Borsod megyében

A tanulmány megállapította, hogy a vakcinák messze nem annyira hatékonyak, mint elsőre reméltük az áttörő fertőzések miatt, viszont ha valaki úgy fertőződik meg, hogy teljesen be volt oltva, 2000 százalékkal (!) nagyobb immunitása lesz, mint azoknak, akiket csak beoltottak.

„Nem nagyon lehet ennél jobb immunválaszt szerezni, ez pedig mutatja, hogy a világ most már meg fog tudni küzdeni a járvánnyal” – fogalmazott Fikadu Tafesse, az Oregoni Egyetem professzora az egyetem weboldalának a tanulmányról.

Marcel Curlin, a tanulmány társszerzője elismerte, hogy ugyan nem vizsgáltak olyan eseteket, akik az omikronnal fertőződtek, hasonló eredményekre számítanak ezekben az esetekben is. Ebből kifolyólag az omikron nagyon erős immunválaszt fog kialakítani a beoltott lakosságban.

Curlin hangsúlyozta, hogy a koronavírus-vakcinák fogják biztosítani az immunvédelem alapját, amire a fertőzés miatt rá fog épülni az úgynevezett szuperimmunitás. Ez pedig nem az első tanulmány, amely alátámasztja a fertőződés hasznosságát.

Egy korábbi izraeli tanulmány találata szerint ugyanis a természetes immunitással rendelkezők 13-szor kisebb eséllyel fertőződtek meg a delta variánssal, mint a két Pfizer-vakcinával beoltottak, ráadásul aki a vakcinára kapta el a fertőzést, az még nagyobb immunvédelmet élvezett.

Agykárosodást okozhat a hosszú távú gyorsétterem-imádat?

A Dél-kaliforniai Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint serdülőkorban tartós memóriaproblémákat okozhat a magas zsír- és cukortartalmú étrend.