Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Érzékelővel ellátott speciális fogselyem készült, életeket menthet

Érzékelővel ellátott speciális fogselyem készült, életeket menthet

Érzékelővel ellátott speciális fogselyem készült, életeket menthet
Pixabay

Ha átalakítják, a rák kimutatására is alkalmas lehet.

Az amerikai Tufts Egyetem mérnökei egy olyan tesztet fejlesztettek ki, ami egyszerűen és a hétköznapi ember számára is könnyen elvégezhető, egyúttal a mindennapi rutinba is beilleszthető. A beszámoló szerint Sameer Sonkusale és csapata fejlesztette ki az érzékelőt, ami pontosan olyan, mint egy fogselyem, ám képes a nyálból kimutatni a kortizol aktuális szintjét. A szakember szerint a fejlesztés azt vizsgálva indult, hogy a stressz és más kognitív állapotok hogyan befolyásolják a problémamegoldást és a tanulást.

Az Interesting Engineering az ACS Applied Materials and Interfaces című tudományos folyóiratban megjelent publikációra hivatkozva – melyből a HVG szemlézett – azt írja: az eszköz úgy működik, hogy a fogselymezés során a nyál áthalad a fogselyem szélén, majd beszivárog az érzékelőhöz. Hogy a kortizol szintjét meg lehessen mondani, a csapat egy speciális, eMPI (electropolymerized molecularly imprinted polymer) nevű technológiát használt, amelyet közel 30 évvel ezelőtt fejlesztettek ki.

A folyamat során egy polimert építenek egy kortizol köré, majd miután a kortizolt eltávolították, a polimer megtartja annak formáját. Ez a forma azután szelektíven képes befogni az új kortizolmolekulákat, amint azok áthaladnak rajta. A szakemberek a rendszer óriási előnyének azt tartják, hogy olcsó, sőt, akár át is alakítható úgy, hogy más nyál alapú biomarkereket, például az ösztrogént, a glükózt vagy akár a rák egyes biomarkereit is képes legyen megmérni. A kutatók most azon dolgoznak, hogy kitalálják, hogyan lehet egyszerre több molekula jelenlétét is kimutatni – teszik hozzá.

Bár a fejlesztés ígéretes, a szakemberek szerint az eszköz nem diagnosztizálásra szolgál, sokkal inkább a folyamatos monitorozásra alkalmas. Sonkusale még hozzáfűzte: a diagnózist a jövőben is a vérelemzésből lehet majd felállítani, ezt aranyszabálynak tekintik a tudósok is.


Ebben a cikkben arra is kitértünk: újabb mérföldkő az orvostudományban, már Magyarországon is tesztelik a személyre szabott rákvakcinát. Mindemellett azt is megírtuk, hogy szuperlátást ad a kínaiak kontaktlencséje, súlyos látászavarra biztosíthat megoldást. Nanorészecskékkel turbózták fel, nem mindennapi tulajdonságokkal ruházza fel viselőit.