Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Már Magyarországon is tesztelik a személyre szabott rákvakcinát

Már Magyarországon is tesztelik a személyre szabott rákvakcinát

Már Magyarországon is tesztelik a személyre szabott rákvakcinát
Unsplash/Louis Reed

Újabb mérföldkő az orvostudományban!

Forradalmi átalakulás zajlik az orvostudományban: az mRNS-alapú technológiák, a mesterséges intelligencia és a nanotechnológia együttműködése új korszakot nyit a gyógyszeres terápiák világában – különösen az onkológiában.

Barótfi Szabolcs, az MSD magyarországi klinikai kutatási igazgatója az Indexnek adott interjúban kiemelte, hogy már hazánkban is zajlanak klinikai vizsgálatok a daganatos betegek számára fejlesztett, személyre szabott rákvakcinákkal.

„A Covid-járvány elleni küzdelem egyik tanulsága volt, hogy a tudományos és ipari szféra példátlan összefogásával, intenzív tudásmegosztással és kiemelkedő anyagi ráfordítással lehetőség van gyorsan oltóanyagot előállítani”

– mondta Barótfi, hozzátéve, hogy ez a szemlélet az onkológiában is példátlan fejlődést indított el.

Az új típusú vakcinák az immunrendszert arra késztetik, hogy a páciens daganatsejtjeinek genetikai profilja alapján magától termeljen ellenanyagot – így győzve le a betegséget.

A gyógyszerfejlesztés azonban továbbra is rendkívül költséges: egyetlen készítmény akár 1,5-3 milliárd dollárba (!) is kerülhet, a fejlesztési idő pedig elérheti a 15 évet is.

„Tízezer ötletből néhány száz jut el preklinikai szintre, és csak egyből lesz valódi gyógyszer”

részletezte a szakember.

Ebben segít a mesterséges intelligencia is, mely nemcsak a gyógyszercélpontok azonosításában, de a klinikai tesztekre alkalmas betegek gyors kiválasztásában is komoly szerepet játszik.

Az új irányok közé tartozik az úgynevezett antitest-gyógyszer konjugátumok (ADC) fejlesztése is, melyek a kemoterápiás hatóanyagot célzottan a daganatsejtekhez juttatják el – ezáltal jelentősen csökkentve a mellékhatásokat.

Végül, de nem utolsósorban, a nanotechnológia is belépett a gyógyítás világába: a jövőben olyan nanoméretű szenzorok kerülhetnek a véráramba, melyek képesek lesznek időben jelezni a szervezet változásait, sőt, akár korai stádiumban felismerni a daganatos elváltozásokat is.