Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,06 Ft
Euró
386,63 Ft
Font
450,41 Ft
Bitcoin
66,394 $

Scholz nem hajlandó küldeni olyan fegyvereket Ukrajnának, amit kérnek

Azzal vádolták meg a német kancellárt, hogy megpróbálja blokkolni az Ukrajnának szánt tankok szállítását és nem hajlandók megadni a kért felszerelések legalább kétharmadát.

...svg content...Olaf Scholz német kancellár beszédet mond a G7 csoport tagállamainak vezetõivel az ukrajnai háborúról folytatott telefonos megbeszélését követõen Berlinben 2022. április 19-én. MTI/EPA pool/Clemens Bilan
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Annak ellenére, hogy Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Hollandia és Csehország (a legfontosabb német szövetségesek) is folyamatosan küldi a fegyvereket Ukrajnának, a német kormány továbbra is erősen tartózkodik ettől.

Olaf Scholz a héten nagy gesztusokkal bejelentette, hogy megkérte a német hadiipari cégeket, hogy szállítsanak fegyvereket Ukrajnának, melyek árát a német kormány meg fogja téríteni a magánszektornak.

A Bild információi alapján a The Times azonban arról számolt be, hogy az Ukrajna által előterjesztett „kívánságlistán” lévő elemek kétharmadának szállítását megtagadták és mindössze 307 millió euró értékben engedélyezték a szállítást, amely a harmada annak az egymilliárd eurónak, amit Scholz ígért.

A német lap úgy tudja, hogy amint a kancellára befejezte a lista „konszolidálását”, az eredeti 48 oldalas dokumentum 24 oldalasra zsugorodott. Andrij Melnyik, Ukrajna németországi nagykövete pedig el is árulta a német sajtónak, hogy pontosan mi történt.

Melnyik elmondása szerint az ukrán tisztviselők 15 fajta katonai felszerelést jelöltek meg, amelyre „sürgősen” szükségük lenne, ebből azonban csak hármat adtak meg a németek, köztük egy radarrendszert. A nagykövet közölte, hogy a legfontosabb fegyverek, amikre szükségük lenne, nem voltak az engedélyezett listán.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

A német hadiipari magáncégek egyébként jelezték, hogy Marder könnyűtankokat, Leopárd tankokat és Panzerhaubitze 2000 önjáró tarackokat is tudnának szállítani, a német kormány azonban azért nem akar ilyeneket küldeni, mert állításuk szerint az ukránok nem tudnák használni ezeket a nyugati fegyvereket.

Jürgen Hardt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselője és külügyi szóvivője elmondta, hogy innentől kezdve nem lenne szabad kifogásokat találni arra, hogy Ukrajnát támogassák és reagált a Bild beszámolójára is:

„Köztudomású, hogy a német hadiipari cégek hatalmas számú felszereléssel rendelkeznek raktáron azok közül, amit Ukrajna kért. Nagyon cinikus a német kormány részéről, hogy ők döntik el, mit tud használni Ukrajna és mit nem. Az ukránok tudják ezt a legjobban”

Scholz kritikusai szerint a német kancellár azért tétlenkedik ennyit, mert nem akarja megsérteni a Szociáldemokrata Párt (SPD) pártelitjét, akik régóta szorosabbra akarja a kapcsolatot fűzni Vlagyimir Putyinnal és Oroszországgal.

Gerhard Schröder, az SPD korábbi kancellára például a Gazprom egyik lobbistája lett és jól kifizetődő üzleteket kötött az oroszokkal. Schrödernek pedig továbbra is nagy befolyása van a kormányzó szociáldemokratáknál, amely befolyásolhatja Scholz politikáját is.