Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,75 Ft
Euró
387,83 Ft
Font
450,76 Ft
Bitcoin
63,135 $

Rendkívül biztatóak az univerzális influenzaoltás vizsgálati eredményei

A kutatók olyan nanorészecskéket használtak, melyek többféle influenzatörzs ellen is védelmet nyújthatnának.

Fotó: Unsplash/CDC
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A National Institutes of Health (NIH) kutatói elindítottak egy 1. fázisú klinikai vizsgálatot, amely egy univerzális influenza elleni vakcina jelölt potenciálját vizsgálja embereken. A FluMos-v1 elnevezésű, nanorészecskés influenza elleni vakcinát úgy fejlesztették ki, hogy tartós védelmet nyújtson az influenza (a közönséges influenzát okozó vírus) különböző törzsei ellen.

A FluMos-v1 legújabb jelöltje a preklinikai állatkísérletekben felülmúlta a hagyományos influenza elleni vakcinák teljesítményét, és ígéretesnek bizonyult a humán klinikai vizsgálatokba való bekerülésre. Soron kívül Nagy Márton elárulta, mikor kerülhet kivezetésre a kamatstop

Normális esetben a standard influenza elleni vakcinákat évente újra kell tervezni, hogy naprakészek maradjanak az újonnan megjelenő törzsekkel. A vírus hemagglutinin (HA) fehérjerégiója gyakori fókuszterület, és a vakcinákat úgy alakítják át, hogy a következő influenzaszezonban várhatóan dominánssá váló influenzatörzsekben ezt a változó HA fehérjét célozzák meg.

Ha a standard influenza elleni vakcina nem jól illeszkedik a folyamatosan változó HA fehérje célpontjához, az az adott vírustörzsre vonatkozó ellenanyag-termelés csökkenését eredményezi, és csökkenti az általános immunvédelmet. Éppen ezért rendkívül keresett egy olyan univerzális influenza elleni vakcina, amely az influenzatörzsek szélesebb körével szemben erős és tartós ellenanyagválaszt vált ki.

„Az influenza egészségügyi és gazdasági terhei jelentősek, és a világnak égető szüksége van jobb influenza elleni vakcinákra. Bizodalommal tölt el a VRC nanorészecskés vakcinajelölt nagy ígérete, amely eddig nagyon jól teljesített a preklinikai tesztek során”

– fogalmazott a vakcináról Anthony Fauci, az NIAID igazgatója egy nyilatkozatban.

A vizsgálat a NIH klinikai központjában, a marylandi Bethesdában zajlik, és jelenleg is szorgalmasan toborozzák a 18 és 50 év közötti egészséges résztvevőket a klinikai vizsgálatokra. A vizsgálatba összesen 40 résztvevőt szeretnének bevonni, három csoportra osztva.

Az egyes csoport 20 mikrogramm (mcg) FluMos-v1-et kap, míg a kettes csoport a szezonális influenza elleni standard vakcinát kapja, amely a kontrollcsoportot képviseli. Ha a FluMos-v1 20 mcg-os adagja jól tolerálhatónak és biztonságosnak bizonyul, a harmadik csoport 60 mcg FluMos-v1 vizsgálati vakcinát kap, majd mindhárom csoport eredményeit összehasonlítják.

A résztvevők az oltást követő héten naplót vezetnek, és beszámolnak az esetleges mellékhatásokról vagy egészségügyi aggályokról. Emellett naponta feljegyzik a hőmérsékletüket, és beszámolnak az injekció beadásának helye körüli duzzanat és bőrpír mértékéről.

A résztvevők 40 hét (egy teljes influenzaszezon) elteltével visszatérnek a marylandi Bethesdában található NIH-be, hogy további vizsgálatokat végezhessenek rajtuk. Vérvizsgálatokat végeznek, hogy keressék az esetleges hosszú távú eltéréseket.

A vírustörzsek HA fehérjéje ellen termelt antitestek számát is felmérik az oltást követően, hogy lássák, mennyire működött a vizsgálati vakcina. Azoktól, akik FluMos-v1-et kaptak, mintát vesznek a szájnyálkahártyájukból is, hogy felmérjék a vakcinára adott helyi immunválaszt.

Az 1. fázisú vizsgálat várható befejezési dátuma 2023. május 1., amely után az eredményekből kiderül, hogy a FluMos-v1 jelöltet át lehet-e helyezni egy nagyobb, 2. fázisú vizsgálatba, ha a biztonsági és adagolási kritériumok teljesülnek – írja az IFLScience.