Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
356,94 Ft
Euró
387,50 Ft
Font
451,72 Ft
Bitcoin
65,567 $

Orbán Viktor egyértelművé tette: „Mi nem leszünk jámbor lúzerek”

Orbán Viktor hosszú nemzetközi sajtótájékoztatóján többek között Paks 2 is szóba került.

...svg content...Fotó: Facebook/Orbán Viktor
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

A paksi beruházásról Orbán Viktor közölte: Magyarország általában nem ért egyet a szankciókkal, de mivel fontos az uniós egység, elfogadják a szankciókat, ha azok nem sértenek magyar létérdeket. Egyelőre a nukleáris energia kérdésének semmilyen eleme nem szerepel semmilyen uniós szankciós javaslatban, így a beruházás folytatódhat a korábban megkötött szerződések alapján – mondta.

Megjegyezte: sok támadás érte a beruházást, ami nagy károkat okoz, mert ezek nélkül 2023-ban már üzemelne az erőmű, és a mostani energiaválságot könnyedén fogadták volna. Szerinte néhány kérdés – a légtérzár, a szankciók kiterjesztése az energiahordozókra – nehezíti a lengyel-magyar kapcsolatokat, de ezek nem fontosak, mert a lengyel-magyar, illetve a visegrádi együttműködés nem geopolitikai szövetség, nem azért jött létre, hogy közös külpolitikájuk legyen, hanem hogy a közép-európai országok az érdekeiket hatékonyabban tudják képviselni az EU-n belül. Utóbbi esetében sértetlen az együttműködés – mondta. Soron kívül Nyilatkozott a TEK Orbán Viktor védelméről a Robert Fico elleni merénylet után

Orbán Viktort a jogállamisági eljárás megindításáról is kérdezték, ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy a legfontosabbnak a Lengyelországgal való szövetség megerősítését tartja. „Egyedül nem lehet állva maradni egy ilyen viharban, vagy ki tudja. De jobb nem megpróbálni” – vélekedett.

Kijelentette: a lengyelekkel kölcsönös védelmi szövetségben vannak, nem engedik, hogy bármelyiküket kizárják az európai döntéshozatali rendszerből. Megjegyezte: ha a külpolitikai nézeteik számos kérdésben el is térnek egymástól, a lengyel-magyar szövetséget azon a területen kell működtetni, ahol a legsikeresebb lehet, ez pedig az EU-n belüli önvédelem kérdése.

Jelezte: az eljárás megindításáról szóló levelet még nem látta és nem is érti az egész helyzetet. Mint mondta, az újjáépítési alapból Magyarország még „egy fillért se” kapott, így azt nem is tudta szabálytalanul elkölteni. Ugyanakkor kijelentette: akármi is van a levélben, az biztos, hogy Magyarország nem fog fegyvereket szállítani Ukrajnába, és nem fog engedni semmilyen nyomásnak, amely a szankciókat Oroszországgal szemben ki akarja terjeszteni a gázra és az olajra és „a genderügyben” sem fog engedni.

Arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság és az Európai Parlament döntéseit rendszeresen baloldali politikai motivációk magyarázzák. Ezek nem fair, jogszerű, semleges, hanem politikailag motivált döntések – tette hozzá. A kormányfő szerint Magyarország az EU-ban ahhoz a kisebbséghez tartozik, amely nemzetállamokban hisz, konzervatív, kereszténydemokrata, ezért a baloldali csoportosulások az unió minden intézményében segíteni próbálják „a magyarországi elvtársaikat”, a magyar baloldalt. Komoly döntések előtt áll az unió, ezek nem hozhatók meg Magyarország nélkül és „mi nem leszünk jámbor lúzerek” – mondta.

Kérdésre válaszolva Orbán Viktor a francia választásoktól tette függővé, hogy létrehoz-e egy új szövetséget az Európai Parlamentben. A kormányfő számos belpolitikai témájú kérdést kapott. Azt, hogy az ellenzék összefogási terve megbukott a választásokon úgy kommentálta: ő maga is vesztett már választást eleget, ezért érti, hogy mi történik a másik oldalon. „16 évet voltam ellenzékben, 16 évet pedig kormányon, (…) harminckét évig dolgoztam, hogy esetleg pozitívba forduljak” – jegyezte meg.

Az ellenzéknek azt kívánta: értékelje a vereséget, álljon talpra és „szedje össze magát”, mert Magyarországnak szüksége van egy olyan parlamentre, amelyben a kormány hangján kívül más hang is van. Hozzátette: a politikában azt tanulta meg, hogy verseny nélkül nincs teljesítmény, ezért az lenne „mindannyiunk érdeke”, ha magas színvonalú, komoly kérdésekről szóló, értelmes viták lennének a magyar politikában a jövőben. „Ehhez kell az ellenzék is, sok sikert kívánok nekik, azt nem mondom, hogy nyerjék meg a következő választást, de azért valahogyan szedjék össze magukat” – üzente.

Azt, hogy az ellenzéki miniszterelnök-jelölt a vereség után családja körében mondott beszédet, Orbán Viktor úgy kommentálta: „a sikernek sok anyja van, a kudarc mindig árva, ha árva, akkor egyedül kell ott állni. Ez már csak ilyen.”. A Jobbikról szólva úgy vélte: a választók szempontjából tiszteletlenség volt, hogy a Jobbik összeállt a „Gyurcsány-féle párttal”.

A baloldal választási vereségében Gyurcsány Ferenc DK-elnök szerepét firtató kérdésre közölte, „az őszintétlenség sosem vezet jóra”. Ha valaki a legerősebb ember, azt nem lehet elrejteni, eltitkolni „rókáskodással” – mondta, úgy folytatva: az embereket nem szabad lenézni, mert pontosan tudják, ki a főnök.

A Fidesz budapesti eredményeiről úgy vélekedett, hogy a számok alapján megerősödtek, a 2018-as támogatottságuk szintje jelentősen kisebb volt, így pozitívan értékeli az eredményt. A Mi Hazánk parlamentbe jutásáról azt mondta: a Jobbik helyén „csak kinőtt valami”, de az biztos, hogy Magyarországon az antiszemitimzus tekintetében zéró tolerancia van. Magyarország megosztottságáról szólva úgy fogalmazott: „választás után a győztesnek van felelőssége azért, amit úgy hívnak, a nemzet újraegyesítése”. Szerinte ezt párthatárokon átnyúló témákkal lehet megtenni. Nemzetegyesítő kérdésnek tekinti a genderkérdést – mondta -, a népszavazáson ugyanis többen szavaztak nemmel a feltett kérdésekre, mint ahányan a Fideszre, de a családtámogatás kérdését is.  

Hozzátette: a nemzeti egység felé mozduló egyetértés létrehozásához a békés egyet nem értés kultúráját is el kellene sajátítani. Churcillt idézve válaszolt arra a kérdésre, mit üzen azoknak, akik nem rá szavaztak: „egyetlen győzelem sem végleges és egyetlen vereség sem végzetes”.  Orbán Viktor egy az eredményt követő gratulációkra vonatkozó kérdésre arról beszélt, hogy „megvannak a barátaink”, és nevetséges, hogy egy EU- és NATO-tagállamot el lehetne szigetelni.

(MTI)

Orbán Viktor Robert Ficóról: „Jelenleg az életéért küzd, élet-halál között van”

Több szempontból is fontos lenne Robert Fico mihamarabbi felépülése, Magyarország számára is, amiről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt egy reggeli interjújában .