Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
357,43 Ft
Euró
387,60 Ft
Font
452,57 Ft
Bitcoin
66,533 $

Hiába a bizonytalanság, nem érezni a jövőbeli kockázatokat az építőiparban

Sok a bizonytalanság a folyamatosan dráguló építőiparban, mégis sokan bíznak a szektor lendületében, ezért egyre többen vágnak bele. 

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Hiába a sok bizonytalanság az építőiparban, hatalmas a drágulás, mégis egyre többen döntenek úgy belevágnak: 2022 márciusában 675 társas vállalkozás jött létre az építőiparban, ami 6 hónapos rekordnak számít – írja a Napi.hu

Nem csak a háború miatti drágulás, de az is bizonytalanságot okoz, ha a csok, az ingatlanfelújítási támogatás és a kedvezményes lakásáfa programok határidejét nem hosszabbítják meg 2022 utánra is.  Soron kívül Belső vizsgálat indult a rendőrségnél a Magyar Péterről kiszivárgott jelentés miatt

Ennek ellenére még mindig magas a cégalapítások száma, de a termelés is bíztató jeleket mutat, jelenleg nem érzékelhetők a jövőbeli kockázatok. A cégalapítási adatok annak tekintetében is kiugrók, hogy a többi ágazatban inkább a stagnálás jelei mutathatók ki. 

Az KSH adatai alapján a termelési adatok is szépen alakulnak a januári visszaesés után. 2021 során szinte folyamatosan emelkedett az építőipari termelés volumene, ehhez képest meglepetés volt a 2022-es januári visszaesés. A februári adatok azonban ismét visszatértek a normálishoz. 

A termelés a második hónapban 42,3 százalékkal haladta meg előző év azonos időszakának, de hozzá kell tenni, hogy tavaly nagyon alacsony volt az érték. Ettől függetlenül az idei szám jónak számít, ha a korábbi éveket vesszük figyelembe. 

Az egyéni vállalkozók száma is egyre növekszik, csak márciusban 1519 egyéni vállalkozó lépett a piacra, ez nem csak az előző hónapok, de az előző évek magas értékeit is meghaladja. Ráadásul minden ötödik új egyéni vállalkozó az építőipart választja. 

Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke szerint nem tekinthető pozitív jelenségnek az egyéni vállalkozók számának gyors növekedése, úgy tapasztalta, hogy mindez pusztán adózási megfontolásból történik. 

„A mai árak mellett gyorsan el lehet érni a kata 12 millió forintos értékhatárát, és újabb vállalkozói igazolványok kiváltásával maradnak a vállalkozók ebben a körben. Sok esetben az ilyen egyéni vállalkozóknál csak a vállalkozói igazolvány új, de friss mögöttes szakmai tudás, vállalkozói ismeretek nincsenek. Az építési ágazatban inkább káros, a vevőt megtévesztő folyamatnak tartom a jelensége“ – emelte ki az ÉVOSZ elnöke. 

„Az ÉVOSZ régóta szorgalmazza, hogy az új vállalkozói igazolványok kiadásának legyen feltétele egy, a vállalkozói alapismeretekből letett vizsga is. A kata adózási forma választási lehetőségét pedig a valós vállalkozói létre utaló több szempont beépítésével kezelnénk (szakvégzettség, telephely milyensége, felelősségbiztosítás)“ – tette hozzá. 

A megszüntetésnél még mindig a kényszertörlések a jelentősek, egy hónap alatt összesen 538 ilyen eljárás indult, többségében adminisztratív okok miatt. A márciusi kényszertörlések száma körülbelül kétszer akkora, mint a koronavírus járvány előtti időszakban volt jellemző.

2022-ben még erős évre szállítanak a szektorban, azonban 2023-tól változhatnak a dolgok az EU-s források potenciális leállása, illetve a jelenlegi lakossági ingatlanvásárlást és felújítást támogató központi programok jövője miatt.